Čo je fixácia
Fixácia je doba, počas ktorej vám banka nemôže zvýšiť úrok. Tým máte istotu stáleho úroku (zníženie môžete riešiť kedykoľvek refinancovaním úveru) aj v prípade nepriaznivej situácie na finančnom trhu. V prípade, že si zoberiete úver s 5-ročným fixom 1,5%, tak hypotéku s týmto úrokom máte garantovanú najbližších 5 rokov.
To, že po roku sú hypotéky povedzme za 3% vás netrápi, nakoľko ju máte zafixovanú.
Prečo existujú krátke fixácie
Nakoľko ani banka nevie stopercentne predvídať, ako sa situácia na finančnom trhu vyvinie, tak logicky platí, že čím kratšia fixácia, tým nižší úrok (aj z dôvodu nalákania klientov) a naopak.
Preto fixácia hypotekárneho úveru na 1 rok bude mať napríklad úrok 1,3% a na 10 rokov 2,6%. Pri kratšej fixácii výrazne ušetríte, veď úrok máte v našom prípade o polovicu nižší, ale po roku vám môže aj výrazne stúpnuť. Pri vyššej fixácii platíte 10 rokov stále rovnako a v konečnom dôsledku môžete značne ušetriť.
Z toho vyplýva, ak sa očakáva rast úrokov, určite fixovať na čo najdlhšie, ak pokles, tak opačne. Rast úrokov ovplyvňuje ECB (Európska centrálna banka, ktorá aktuálne zvyšuje úrokové sadzby) a inflácia (aktuálne na historických maximách).
Čo je výročie fixácie
Výročie fixácie je presný dátum, kedy vám končí istý úrok pri hypotéke. Vaša banka vás približdne dva mesiace pred týmto dňom kontaktuje a oznámi nové úrokové sadzby vášho úveru pri rôznych druhoch fixácie.
Taktiež k tomuto dátumu môžete bezpoplatku vložiť mimoriadny vklad na zníženie výšky úveru, alebo refinancovať hypotéku v inej banke, ktorá vám ponúkne lepšie podmienky (viac o refinancovaní hypotéky).
Čo ak mi nekončí fixácia
Zmenu hypotéky a tým pádom aj fixácie môžete robiť kedykoľvek, nie len k jej výročiu. Zaplatíte síce poplatok za predčasné splatenie pôvodnej hypotéky, ale ten je v dnešnej dobe zo zákona tak nízky,
že sa vám za pár mesiacov vráti. Navyše, veľa bánk tento poplatok prepláca a tým refinancovanie v inej banke je ešte výhodnejšie.
Najbežnejšie doby fixácie
Dobu fixácie má stanovené každá banka inak, ale najčastejšie sú na 1,3,5,10 rokov. Najvyužívanejšie sú 3 a 5 rokov, kedy má klient istotu s priaznivým, minimálne zvýšeným úrokom od najnižšieho možného.
Odporúčaná doba fixácie pri úvere
V aktuálnej situácii na finančných trhoch, vysokej medziročnej inflácii, zvyšovaniú úrokov ECB a tým pádom častému dvíhaniu úrokových sadzieb v bankách, odporúčame fixovanie hypotéky určite na 10 rokov (minimálne 5).
Úroky pri hypotékach sa začiatkom roka 2022 viac ako zdvojnásobili a v zahraničí dokonca atakújú už hranicu 5% (čo sa v blízkej dobe môže stať aj u nás). Aj keď zaplatíte pri
danej fixácii viac ako pri 3 ročnej, ale máte istotu na dlhú dobu a neskôr môžete ušetríť niekoľkonásobne viac, prípadne sa vám nestane, že nebudete mať na splácanie pri tak vysokých úrokoch.
Zmena fixácie
V prípade, že už hypotéku máte a aktuálne s fixom kratším ako 5 rokov, určite vyplňte formulár nižšie a my sa bezplatne pozrieme na vaše možnosti. Hypotéky rastú raketovým tempom a je veľká pravdepodobnosť,
že keď vám fixácia skončí, náklady na hypotéku sa vám zdvoj-stroj-násobia (v Česku hypotekárne úvery už vyššie ako 5%). Preto je najlepší čas na čo najdlhšiu dobu fixácie.
Porovnávame hypotéku v bankách