Vo svojom predošlom článku pod názvom Ako predať svoju nehnuteľnosť čo najlepšie som na záver uviedol, že čitateľom ozrejmím situáciu, čo sa väčšinou stane, keď predávajúci poskytne inzerciu svojej nehnuteľnosti viacerým RK.
Predtým si však krátko zosumarizujme, aké sú možnosti, keď sa majiteľ rozhodne svoju nehnuteľnosť predať:
- Chce si to predávať sám
- Chce to predávať iba cez jednu RK, ale nič podpisovať nechce
- Chce to predávať exkluzívne iba cez jednu RK
- Chce to predávať cez viacej RK
A práve o tejto poslednej situácii sa chcem s Vami podeliť so svojimi skúsenosťami.
Existujú majitelia – predávajúci, ktorí viac či menej rozumejú, ako to funguje pri predaji nehnuteľnosti cez RK. Takí si už vopred bez vlastnej inzercie vyberú konkrétne RK, ktoré oslovia. Prípadne si popri inzercii týchto RK inzerujú aj sami.
No sú aj takí majitelia – predávajúci, ktorí o RK nevedia vôbec nič, prípadne iba to, čo tá skratka znamená. Predstavme si, že takýto majiteľ – predajca uverejní svoj súkromný inzerát na svoju nehnuteľnosť. Vzápätí mu volá jedna RK za druhou. A on sa nakoniec rozhodne, že to dá viacerým RK do inzercie. A častokrát sa riadia heslom: čím viac RK, tým väčšia šanca na úspešný predaj.
Logiku by to malo, keby neexistovali verejné portály nehnuteľností a RK by to inzerovali iba na svojich stránkach a najmä za rovnakú cenu!
Lenže tomu tak nie je! Na Slovensku existuje vyše 220 verejných portálov na predaj nehnuteľností: Nehnuteľnosti, Topreality, RingoTopky, Trh, Areality, Bazoš, Bazár, TetaBerta, Realites, Avizo, Pozemky, atď. Seriózne RK inzerujú okrem svojej stránky aj na ďalších aspoň 100 týchto webových stránok, za ktoré sa v prípade, že inzeruje RK, platia peniaze. A nie je ich málo! A preto si to môže dovoliť len silná a veľká RK. HALO reality má inzerciu na vyše 220 stránkach. Menšie RK, ktoré si nemôžu dovoliť zaplatiť takúto masívnu inzerciu – reklamu, inzerujú na 10 a menej stránkach. Sú aj také RK, ktoré neinzerujú ani na jednej cudzej stránke, ale iba na vlastnej. Ba dokonca som sa stretol aj s RK, ktoré nemali ani vlastnú stránku. Aká je potom reálnosť, že predajú nejakú nehnuteľnosť?
Ale poďme naspäť k situácii, kedy majiteľ poskytne na predaj svoju nehnuteľnosť viacerým RK. Každý maklér si k cene kupujúceho pridá svoju vlastnú províziu, ktorá je častokrát odlišná. Ale to je ešte ten lepší prípad a môžeme zatiaľ hovoriť o serióznych makléroch. Horšia situácia nastane vo chvíli, keď maklér uverejní cenu nehnuteľnosti bez svojej provízie! A často krát ani neuvedie v texte, že ide o cenu bez provízie RK. A čo je úplne najhoršie, a to sa deje najmä v našich dvoch najväčších mestách, niektorí makléri uvedú cenu nižšiu, ako je cena predávajúceho! A to aj o 2-3 tisícky!
No a potom sa udejú štyri veci: dve menej podstatné a dve zásadné.
Tie dve menej podstatné:
- Niektorí „pohodlní“ makléri, keďže to vidia aj v iných RK, si začnú sťahovať inzerovanú nehnuteľnosť priamo do svojej inzercie bez toho, aby sa pohli od počítača a bez toho, aby čo i len zavolali majiteľa a dostali od neho aspoň súhlas s inzerciou. Dokonca sa ani neunúvajú nejako zaretušovať logo verejného portálu alebo logo inej RK na „svojich“ fotkách, prípadne inzerujú úplne bez fotiek.
- K majiteľovi – predajcovi začnú chodiť na obhliadky makléri, ktorých v živote nevidel, ani s nimi nikdy netelefonoval a ani nevie, či sú to vôbec makléri. A to už je na zváženie, či to majiteľovi stojí za to, najmä ak má ešte vo svojom byte / dome nejaké cennejšie veci.
A teraz tie zásadné dve veci:
- Ten istý byt/dom/pozemok sa na najnavštevovanejších portáloch predáva za rôzne ceny a potencionálni kupci to vidia. A rozdiel u bytov je častokrát aj 7-8 tisíc! Čo si asi pomyslia o takomto byte? A u jedného konkrétneho domu, ktorý bol v predaji viacerých RK, som sa reálne stretol s rozdielom v cene o 141 tisíc.
- Keď sa budúci kupec napriek rôznym cenám rozhodne pre obhliadku nehnuteľnosti, tak je logické, že zavolá tam, kde je cena najnižšia. A teda zavolá maklérovi, ktorý si dal celkovú predajnú cenu bez provízie RK, alebo dokonca aj nižšiu. A v prípade, že po obhliadke sa kupec rozhodne danú nehnuteľnosť kúpiť, tak zavolá maklérovi. Ten potom následne volá majiteľovi a oznámi mu, že ten pán/pani, čo to bol pozrieť, by to kúpil, ale iba ak by majiteľ spustil z ceny 2-3 alebo aj 4 tisíc (podľa okolností). Ale v skutočnosti to nie je preto, že by kupec naozaj zjednával, ale preto, aby maklérovi vyšlo na províziu.
A ako to nakoniec skončí?
Ak je predávajúci pod časovým tlakom, tak to predá aj za tú nižšiu cenu, a je dokonca rád, len aby to už bolo predané. Takže často krát predá svoju nehnuteľnosť zbytočne pod cenu. Toto všetko sa snažím vysvetliť všetkým klientom už pri prvom kontakte. Aby sa potom nečudovali, čo sa bude diať, ak to napriek tomu dajú viacerým RK.
Vo svojom nasledujúcom článku sa budem venovať viac odbornej téme, a to plochám nehnuteľností - obytná, úžitková a zastavaná plocha a aký je medzi nimi rozdiel.
Všetkým predávajúcim prajem veľa úspechov pri predaji svojej nehnuteľnosti, nech už si zvolia akúkoľvek cestu!