V súčasnosti je internet neoddeliteľnou súčasťou každodenného života a každého bytu, či rodinného domu. Jeho využívanie nie je len záležitosťou mladších generácií, ale stalo sa nevyhnutnosťou aj pre starších ľudí a celé rodiny. Na Slovensku existuje niekoľko typov internetového pripojenia, ktoré sú dostupné v rôznych oblastiach a závisia od lokality, typu infraštruktúry a preferencií používateľov.
Typy internetového pripojenia:
Pripojenie DSL
DSL je jedným z najbežnejších typov internetového pripojenia v domácnostiach na Slovensku. Tento typ pripojenia využíva existujúce telefónne linky, čo znamená, že je k dispozícii v mnohých oblastiach, aj v tých, ktoré nemajú moderné optické pripojenie. Rýchlosť pripojenia sa môže pohybovať od 10 Mb/s do 100 Mb/s v závislosti od vzdialenosti od ústredne. Výhodou DSL je dostupnosť, avšak rýchlosť internetu môže byť obmedzená a závislá na kvalite telefónnej siete a zastaranosti zariadení na danej internetovej trase. Aj keď je táto technológia najrozšírenejšia z fyzických pripojení, operátori hlásia, že už ju neplánujú rozširovať z dôvodu viacerých obmedzení a investície presúvajú už do moderného optického pripojenia a rozšírenia tohto druhu siete.
Optické pripojenie
Optické pripojenie je najmodernejšou formou internetového pripojeni v byte, rodinného domu, či kancelárie a aj najrýchlejšie. Vďaka optickým vláknam sa dosahujú veľmi vysoké rýchlosti pripojenia, na niektorých miestach dokonca až 1 Gb/s a viac. Optické pripojenie je ideálne pre domácnosti, ktoré potrebujú veľkú šírku pásma, ako napríklad na streamovanie videí v kvalite 4K, hranie online hier či náročnú prácu z domu. Hlavnou nevýhodou je, že optické pripojenie nie je dostupné všade a je bežnejšie v mestách a husto obývaných obciach. Aktuálne pokrytie Slovenska je ale už na úrovni približne 50% s predikcou do roku 2027 na 83% populácie. Zaujímavosťou je, že väčšina novostavieb je vybavená optikou od viacerých poskytovateľov naraz, čo zväčšuje konkurenciu a tým udržuje cenu za danú službu na prijateľnej úrovni.
Mobilný internet
Mobilný internet sa stal v posledných rokoch čoraz populárnejším, najmä v oblastiach, kde nie je dostupné iné pevné pripojenie vašej nehnuteľnosti. Mobilní operátori ponúkajú rôzne dátové balíčky, ktoré umožňujú pripojenie k internetu prostredníctvom mobilnej siete. Rýchlosť mobilného internetu závisí od dostupnosti signálu 4G alebo 5G siete. V mestách je 5G pripojenie už bežné, nakoľko je už veľmi rýchle na akúkoľvek prácu a aj stabilné. No vidiek a odľahlejšie časti Slovenska sú pokryté oveľa pomalšou technológiou, prípadne signálom, ktorý neumožňuje ani vykreslenie obyčajných webových stránok v prijateľnom užívateľskom čase. Taktiež pri mobilnom internete treba rátať s veľkým obmedzením prijatých a odoslaných dát a cena balíčkov môže byť niekoľkonásobne vyššia ako pri neobmedzenom optickom internete. Toto pripojenie odporúčame len v prípade, že nesťahujete filmy, nepozeráte veľa videií, či nepoužívate internet na streamovacie služby ako sú napr. Netflix.
Satelitný internet
Satelitný internet je najlepšou voľbou pre domácnosti, ktoré sú v odľahlých oblastiach, kde nie je dostupné optické, DSL a ani dostatočné mobilné internetové pripojenie. Tento typ pripojenia funguje prostredníctvom satelitov, krúžiacich nad zemou, čo znamená, že je možné pripojiť sa k internetu kdekoľvek na svete a teda aj v miestach bez infraštruktúry pevných liniek. Nevýhodou satelitného internetu je vysoká latencia (oneskorenie signálu), obmedzená šírka pásma a niekoľkonásobne vyššia cena ako pri pevnom internete. Využíva sa iba v krajnom prípade.
Ako si vybrať internetové pripojenie a čo je potrebné zvážiť?
Dostupnosť
Nie všetky typy pripojenia sú dostupné vo všetkých lokalitách, či všetkých nehnuteľnostiach. Preto je dôležité zistiť, aké pripojenie je vo vašej oblasti k dispozícii. V lokalitách pôsobí jeden, prípadne pár operátorov a vy si teda nemôžete vybrať zo všetkých, ktoré sú všeobecne dostupné na trhu. Na dedinách je zároveň bežné, že internetový poskytovateľ je miestna, lokálna firma a naopak v mestách, "veľkí" celonárodní poskytovatelia.
Rýchlosť
Závisí od typu požadovaného pripojenia. Pre bežné prehliadanie internetu postačuje rýchlosť okolo 10-20 Mb/s, avšak na streamovanie videí v HD kvalite alebo prácu z domu sú potrebné vyššie rýchlosti - 100 Mb/s.
Cena
Ceny sa líšia v závislosti od poskytovateľa, ponúkaných služieb a hlavne rýchlosti. Pohybujú od 10€ mesačne za základné najpomalšie pripojenie po vyššie sumy za rýchlejšie pripojenie s viacerými prídavnými službami. Pri mobilnom internete traba rátať s hlavným obmedzením - veľkosť stiahnutých a odoslaných dát, čo internet značne predražuje a viac menej neumožňuje používať neobmedzene.
Stabilita a spoľahlivosť
V dnešnej dobe je už stabilita siete bežná požiadavka, s ktorou môže byť jedine problém pri mobilnej internetovej sieti v prípade odlahlých lokalít. Optické pripojenie a káblový internet je samozrejme stávka na istotu a v prípade, že nie je sieť naozaj zastaralá, alebo poškodená, je spolahlivosť bezproblémová.
Zákaznícky servis a podpora
U veľkých operátorov bežná a samozrejmá služba, ale odporúčame sa pri výbere poradiť so známymi, ktorí už majú skúsenosť s daným operátorom vo vašom okolí. Väčšinou miestny lokálny operátor nemusí mať vo večerných hodinách, či cez víkend dostatočnú podporu, v prípade celoslovenských poskytovateľov zas môžete natrafiť na infolinke na robotov, cez ktorých sa veľmi ťažko dostanete k skutočným ľudským operátorom a dovolanie sa pomoci môže byť veľmi problematické a zdĺhavé.
Na záver
Internetové pripojenie v domácnosti na Slovensku je bežná vec a ponuka je naozaj široká. Optické pripojenie a vysokorýchlostný DSL internet sú najlepšie pre náročných používateľov s potrebou neombedzeného sťahovania, pozerania filmov, či prijímania a odosielania dát. Mobilné internetové pripojenie je vhodné pre tých, ktorí bývajú v oblastiach s obmedzenou infraštruktúrou a nepotrebujú mať k dispozícii veľa dát. Satelitné je vhodné len v prípade, že nie sú dostupné predchádzajúce možnosti, alebo ste na cestách po celom svete a chcete mať internet všade so sebou. Kľúčové je zvážiť rýchlosť, stabilitu, požiadavky na prenos veľkosti dát a v neposlednom rade cenu.