Bývate v „paneláku“ a zvažujete kúpu chalupy, kde zahodíte starosti bežných dní? Ak ste na 100% rozhodnutý, že idete do toho, nezabudnite si dať pozor na niekoľko zásadných vecí.
Prvým z kritérií je vzdialenosť od vášho bydliska. Pokiaľ vás to neťahá do rodných miest na druhý koniec Slovenska, tak maximálna odporúčaná vzdialenosť je 200 km, aby ste nepresedeli v aute celý deň. Naša krajina je rôznorodá, niekto má rád teplejšie oblasti, kde slnko zapadá do zeme, iný sa rád pozerá na vysoké hory. Niekto túži, aby mu okolo pozemku tiekol potôčik, iný chce blízkosť jazera, lesa, aquaparkov, lyžiarskych zjazdoviek.
Ak plánujete chalupu využívať celoročne, dajte si pozor ako je objekt vykurovaný. V mnohých obciach nie je plynová prípojka, elektrické vykurovanie patrí medzi finančne náročnejšie a často aj najmenej efektívne (konvektory). Krb je veľmi populárny, ale mali by ste mať aj náhradnú alternatívu. V zimných mesiacoch, kde nie je možné dom temperovať, bude treba chalupu „zazimovať“ – napríklad vypustiť vodný systém, aby nepotrhalo trubky. Nespoliehajte sa na miernu zimu. Odstránenie následkov je finančne náročné.
Ak túžite po oddychu na samote, dajte si pozor na príjazdovú cestu. Väčšinou sa v zime neudržiava, nedostanete sa teda na svoj pozemok. Znie to možno romanticky, ale brodiť sa snehom s batohmi na chrbte..., nebude vás to dlho baviť. Na Slovensku je mnoho krásnych menších obcí, ktoré sú už sami o sebe „pánu bohu za chrbtom“. Zoženiete tu staršie domčeky s primeranými pozemkami za nižšie ceny, ktoré sú v zastavanom území obce. Budete mať pocit samoty, ale oceníte blízkosť civilizácie - potraviny, pohostinstvo, dopravné spojenie... A domáci vám budú pozemok strážiť, všetko majú pod drobnohľadom. Chalupa v obci je dobrou voľbou aj pre tých, ktorí časom plánujú odisť z väčších miest a usadiť sa tu v neskoršom veku.
Dnešný realitný trh nám ponúka veľké množstvo nehnuteľností od 10 000 eur až po niekoľko stotisícové ponuky. Je na zvážení, či máte chuť rekonštruovať a tráviť voľné chvíle pri miešačke a lopate, alebo zainvestujete a od prvého dňa užívate výhody „hotového“ bývania.
V prípade financovania kúpy na hypotéku vyberajte domy, ktoré sú na liste vlastníctva písané ako rodinné domy. Na rekreačný objekt vám banka požičia menej, budete teda potrebovať vyšší vstupný kapitál. Za zváženie stojí aj kúpa veľmi starého domu na väčšom pozemku za minimum peňazí. Môžete tu postaviť nový dom, prípadne dva tri menšie rekreačné objekty a prenajímať ich. Rodičia často myslia na budúcnosť svojich detí. Investícia do pôdy (zeme) nikdy nestratí na hodnote. Sami si tu môžu neskôr vybudovať vlastné bývanie.
Medzi ďalšie dôležité faktory patria susedia. Každý túži po dobrých susedoch. Môžete mať chalupu aj na lazoch, kde sú len tri domy, ale ak bude sused robiť „prieky“, vaša oáza pokoja sa zmení na trápenie. Myslite aj vy na susedov, aby ste im neznepríjemňovali život napríklad tým, že budete tráviť víkendy a prázdniny vo veľkých skupinách a hlukom im znížite kvalitu bývania. V tomto prípade treba hľadať bývanie na samote.
V prípade kúpy starého domu si treba dať pozor na statiku, nosné múry musia byť v poriadku. Starú strechu nie je problém vymeniť, aj spolu s trámami, nie je to však lacná záležitosť. Elektrika je veľkou výhodou (pre väčšinu z nás nevyhnutnosťou), existujú však aj náhradné zdroje. V letných mesiacoch je denné svetlo takmer do 22. hodiny. Prívod vody je tiež dôležitý, informujte sa aj na možnosť mať vlastnú studňu.
Nekupujte zbytočne veľký pozemok, aby ste od piatku do nedele nemuseli behať s kosačkou. Chcete si predsa oddýchnuť. Tiež sú zbytočné pozemky so strmými kopcami, pretože ho nikdy nevyužijete, bude vám len na obtiaž.
V chladnejších dolinách medzi stromami nečakajte slnko od rána do večera, ani teplé večery s posedením na terase. Treba si uvedomiť, že v studenších oblastiach teplota klesá aj v horúcom lete pod 15 stupňov. Ak túžite po teplých večeroch voľte radšej južnejšie oblasti a otvorenejšiu krajinu. Nezabudnite sa informovať do akej svetovej strany sú otočené okná. Ak na sever, slnko vám do nich nezasvieti celý deň. Čím sú okná menšie, tým menej svetla sa dostane do interiéru.
Každý ale má iné predstavy o dokonalej nehnuteľnosti. Napíšte si preto na papier základné požiadavky a držte sa ich. Treba si však uvedomiť, že dokonalá nehnuteľnosť neexistuje a pri kúpe budete musieť urobiť malé kompromisy. Chalupu vyberajte aj srdcom. Keď do nej vstúpite a cítite sa v nej od prvého momentu príjemne, ostane to tak zväčša navždy. Vtedy sa pýtajte makléra, čo je na danej nehnuteľnosti veľké plus a naopak kde ako maklér vidí negatíva. Dobrý maklér vám nič nezatají a keďže predal a videl mnoho domov, vie vám skutočne dobre poradiť.
Nech už plánujete kúpu kdekoľvek na Slovensku, na našej stránke www.haloreality.sk nájdete širokú ponuku rekreačných domov, pôsobenie máme po celom Slovensku.