Zo skúseností vieme, že ľudia majú na realitné kancelárie viacero názorov, ktoré sú vo veľkej miere ovplyvnené z vlastných skúseností, prípadne zo skúsenosti svojich známych. Preto sme sa pozreli na najčastejšie fakty a mýty o realitných kanceláriach.
Fakty o realitných kanceláriach
- sú spoločnosti, ktoré sa zaoberajú predajom, prenájmom, správou a poradenstvom v oblasti nehnuteľností.
- mnohé sú licencované, t.z. súčasťou združení, či iných zoskupení realitných kancelárii. Navyše zástupca musí mať odbornú spôsobilosť, nakoľko ide o viazanú obchodnú činnosť a tým pádom spĺňať zákonné podmienky.
- sú povinné dodržiavať zákony a predpisy v oblasti nehnuteľností a ochrany spotrebiteľa. Sú zodpovedné za prepis nehnuteľnosti a berú na seba riziko za zmluvy na zmenu vlastníka nehnuteľnosti. Tieto zmluvy by mali byť vždy vypracované riadnym advokátom (poistený v prípade škody klienta a zapísaný v advokátskej komore) - to odporúčame si vždy v realitnej kancelárii overiť.
- nie všetky realitné kancelárie pracujú rovnako a ponúkajú rovnaké služby. Preto si treba zistiť možnosti pri vašej nehnuteľnosti a čo všetko je v cene služieb.
- klienti si môžu overiť povesť a realitné referencie predtým, ako s nimi podpíšu zmluvu úplne jednoducho - na internete a z referencii na webovej stránke kancelárie.
Mýty o realitných kanceláriach
- sú len pre bohatých ľudí a tých, ktorí nešetria. Realitné kancelárie využívajú bežný ľudia pri všetkých typoch od garážových miest až po rodinné vily, nakoľko provízia za služby sa vypočítava z ceny nehnuteľnosti.
- nepracujú v prospech klienta, ale iba pre vlastný zisk. V tomto prípade by ľudia nechodili ani na nákupy do bežných potravín, na benzínové pumpy, nenakupovali v maloobchodoch a podobne. Chodilo by sa iba do veľkoskladov... Realitné kancelárie sú služba aká akákoľvek iná, robia všetko preto, aby odbremenili ľudí od starostí, vybavovania a komplikácii pri prevode nehnuteľností a našli klienta čo najrýchlejšie. Navyše ich chránia pred podvodníkmi, ktorých je stále viac a sú čoraz viac vynaliezavejší. Väčšinou ide predsa o celoživotné úspory klientov a orientovať sa v postupoch, ktoré zažijete raz/dvakrát za život je zložité časovo a veľakrát legislatívne.
- sú zbytočné, pretože ľudia si môžu nehnuteľnosti predávať a kupovať sami. Navyše by obe strany výrazne ušetrili. Áno môžu, ale potom, čo všetko sme zažili pri predaji nehnuteľností (za rok predáme približne 1000 nehnuľností) určite neodporúčame. Nedôverovali by sme druhej strane, ktorú vôbec nepoznáme, či už ide o právne veci, vyplácanie, či postup kto prvý bude mať peniaze a kto skôr bude zapísaný na nehnuteľnosti. Preto je tu realitná kancelária, ktorá je tretia nestranná strana. Navyše ak je skúsená, vie presné postupy aj vo veľmi zložitých prípadoch (dedičšké konania, maloletá osoba, nesvojprávna osoba, nezapísaní/nenájdení vlastníci, vecné bremená, exekúcie... ), odbremení vás od telefonátov, zbytočných obhliadok, či poradí a pomôže pri vyplácaní hypoték a podobne. Taktiež profesionálne kancelárie majú zaznamenaných všetkých návštevníkov vašej nehnuteľnosti pre prípad vykradnutia.
- ponúkajú vždy najvyššie ceny nehnuteľností, aby získali viac provízie. Práve naopak, nakoľko províziu má maklér a kancelária iba v prípade, keď nehnuteľnosť predá, takže prečo by ponúkala predražený byt, dom, či pozemok, keď by sa nepredal a navyše platila inzerciu na množstvo realitných portáloch. Cena sa stanovuje vždy s prihliadnutím na množstvo okolností a tak, aby bola zaujímavá ako pre kupujúceho tak aj predávajúceho.
- sú príliš drahé a klienti by mohli ušetriť peniaze tým, že by predali alebo kúpili nehnuteľnosť sami. Predaju nehnuteľnosti je potrebné venovať viac času ako by sa mohlo zdať. Je potrebné zaplatiť za marketing, inzerciu, kanceláriu, účtovníctvo, počítačové služby, školenia, právne služby, kolky, či zaplatiť DPH, dane a odvody, auto, telefón.. Navyše niekedy jeden predaj musí pokryť náklady aj na ďalších 10 nehnuteľností, ktoré sa nakoniec nepredajú z rôznych dôvodov. A viete, že dokonca až 50% z provízie ide štátu na rôznych odvodoch a poplatkoch, ako náklady realitnej kancelárie a realitného makléra (odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne, daň z príjmu, daň zo zisku, DPH z každého obchodu, katastrálne poplatky, ...)?
Je dôležité mať na pamäti, že každá realitná kancelária je iná a ponúka iné služby. Je dôležité si overiť referencie a povesť kancelárie, aby sa zabránilo prípadným nepríjemnostiam. Realitné kancelárie môžu byť užitočné pre každého, kto chce predávať alebo kupovať nehnuteľnosť, a môžu pomôcť zabezpečiť hladký a bezpečný proces.