"Realitné kancelárie môžu za to, že sú nehnuteľnosti také drahé!" Častá reakcia ľudí, ktorí si nehnuteľnosť plánujú kúpiť. Ale je toto obvinenie naozaj oprávnené? Môžu za vysoké ceny naozaj realitné kancelárie, alebo v skutočnosti iné faktory? Čo všetko ovplyvňuje cenu nehnuteľnosti naozaj?
Lokalita nehnuteľnosti
Úplne základom je lokalita nehnuteľnosti, asi každý uzná, že iná cena bude v malom meste ako veľkom, iná s dostatkom pracovných pozícii, kvalitnou cestnou infraštruktúra do okolitých miest, kvalitou života a podobne. Ale pozor, môže sa stať, že presne tá istá nehnuteľnosť a dokonca v tom istom vchode stojí aj o 10.000€ menej. Prečo? Stačí, aby mala lepší výhľad (prízemie/10. poschodie), nerušivé okolie (jedna orientovaná na hlavnú cestu a druhá do parku).
Typ a stav nehnuteľnosti
Určovať cenu podľa podlahovej plochy je dnes len pre štatistov. V skutočnosti orientácia podľa tabuliek je úplne zbytočná a strata času. Cena nehnuteľnosti sa odvíja do veľkej výšky od typu nehnuteľnosti a aktuálneho stavu. Ale pozor, neznamená, že keď do prerábky investujete 20.000€, tak danú nehnuteľnosť o toľko drahšie predáte. Nový záujemca môže mať úplne iný vkus ako bol ten váš, nemusí vôbec stáť o byt tohto typu po prerobení a stačila by mu oveľa menší "luxus". Preto do rekonštrukcie investujte, ale rozumne a v čo najmenšej miere.
Žiadanosť o daný typ a konkurencia
Pri bytoch je veľký rozdiel podľa typu/dispozície. Ak je na trhu málo jednoizbových bytov a sú žiadané, tak sa cenovo môžu blížiť k dvojizbovým, ktorých môže byť v danej lokalite veľa. Je to rovnaké ako pri akomkoľvek výrobku, keď je veľký záujem o jeden, tak aj keď bude horší, môže sa cenovo priblížiť k tomu, po ktorom dopyt nie je až taký veľký.
Zaťaženie bytu / dĺžka predaja
Prečo je nehnuteľnosť ktorú kúpil známy taká lacná a ostatné také drahé? Možno preto, že predávajúci sa musel poponáhlať s predajom a kupujúci mal proste šťastie. Občas sa stane, že predávajúci musí nehnuteľnosť rýchlo predať, či už s osobných dôvodov (peniaze na kúpu inej nehnuteľnosti, vyplatenie dlhov, exekúcii..) alebo sa nehnuteľnosť predávala dlho a rozhodol sa rapídne znížiť cenu. Preto nehnuteľnosť treba dlhšie hľadať a s kúpou sa hlavne neponáhlať.
Kúpna sila obyvateľstva
Prečo v poslednej dobe rástli ceny nehnuteľnosti neuveriteľne rýchlo? Pre veľký dopyt. A veľký dopyt je možný iba v dvoch prípadoch. Ak ľudia majú veľa penazí, alebo ak sú peniaze ľahko dostupné, čo je dôvod dnešnej doby. Kde sú časy, keď bola hypotéka tabu alebo s úrokom 8%? Dnes je hypotéka od 1%, ešte rok dozadu bez zásahu Národnej banky ju dostal skoro každý, čo malo za následok rapídny nedostatok bytov na trhu.
Novostavby v lokalite
Veľkým tlakom na ceny starých nehnuteľností, ktorých je najviac a dokonca v niektorých mestách až 99% je výstavba nových. Novostavieb je obrovský nedostatok oproti dopytu, za čo môžu hlavne mestá, stavebné pozemky sa väčšinou už minuli a okolité v extraviláne väčšinou nechcú preklasifikovať na stavebné, taktiež je častý jav, že miestne úrady zdržujú stavebné povolenia a podobne. Následne preto si môže dať developer vyššiu maržu pri postavení novostavby a tým pádom zas staré nehnuteľnosti držať svoju vysokú cenu.
Záver
Kto nakoniec môže za vysoké aktuálne ceny nehnuteľností? Jedným slovom DOPYT. Ak je dopyt a nízka ponuka, tak adekvátne ide cena hore, nakoľko kupujúci ak chce bývať, musí si vybrať. A samozrejme nikto nechce predávať pod cenu a získať maximum (to by urobil každý z nás). Realitná kancelária si síce dostane svoju províziu, ale určite nemá záujem cenu umelo nafukovať, nakoľko žije len z predaných nehnuteľností a keby bola cena vysoká, nič by nezarobila. Riešenie? Viac nehnuteľností na trhu, alebo inak povedané, viac novostavieb. A koľko by ste mohli dostať za vašu nehnuteľnosť vy, kontaktujte nás a dozviete sa :-)