V tretej časti sa dozviete, ako predať alebo kúpiť rodinný dom bez realitnej kancelárie. Na čo všetko si dať pozor a čo všetko si všímať v najbližšom okolí?
Katastrálna mapa a skutočnosť
Pri predaji/kúpe domu si treba riadne naštudovať katastrálnu mapu. Treba si pozrieť jednotlivé parcely a budovy, zakreslenie na katastrálnej mape a aj to, ako sú viditeľné voľným okom v teréne. Je potrebné skutkový stav zosúladiť so zakreslením v katastrálnych mapách a zapísaním na liste vlastníctva. Nie raz sa stalo, že dom zasahuje do pozemku suseda, alebo stojí na pozemku obce, či záhradkárskej osady.
Využitie a budúcnosť
Prvou základnou vecou a asi aj samozrejmosťou je okolie a vaše požiadavky na využitie. Určite si na príslušnom obecnom úrade zistite, či sa neplánuje vo vašom okolí nejaká možná výstavba, napr. priamo v blízkosti nový obchvat, bytovka, priemyselný objekt a podobne.
Možnosť využitia
Čo očakávate a plánujete, aké je možné terajšie a budúce využitie. Zistite si na obecnom úrade typ a všetky možnosti vášho budúceho pozemku. Máte tam možnosť stavať rodinný dom, či aj dom na komerčné účely? Aká je miera zastavanosti pozemku? Ak chcete niečo zbúrať alebo pristaviť, bude vám to umožnené a do akých rozmerov? Je treba si dávať veľký pozor na obmedzujúce opatrenia, ako sú aj odstupy od susedných nehnuteľností, uličná čiara, ochranné pásma (vedenie energií, cintorín, vodné toky), či možná zastavanosť pozemku.
Susedia
Pri rozhodovaní
o kúpe rodinného domu a pozemku by malo byť veľmi dôležité aj to, akých máte susedov (napr. poľnohospodárske družstvo, zberný dvor, autoopravovňa, susedia, hlavné cestné ťahy...).
Náš tip: - Bude vám táto lokalita vyhovovať aj po nasťahovaní a to na celý život?
Náš tip: tieto rady platia ako pre kupujúceho tak aj pre predávajúceho, veď ten určuje cenu nehnuteľnosti od ktorej sa odvíja úspešnosť a rýchlosť predaja.
Ako postup pri kúpe družstevného bytu alebo záložným právom, časť IV.