Mám sa pustiť pri predaji nehnuteľnosti do rekonštrukcie, alebo mám nehnuteľnosť predávať v pôvodnom stave? Oplatí sa mi do bytu/domu pred predajom ešte investovať za účelom vyššieho zisku?
Pôvodný stav vs. čiastočná rekonštrukcia
Mám ho zrekonštruovať alebo predať v pôvodnom stave, najčastejšia otázka našich klientov. A naša rada? Je to individuálne. Treba sa na to pozrieť z pohľadu kupujúceho. V prípade, že máte pôvodný stav bytu, tak doporučujeme nehnuteľnosť hlavne vypratať. Nehnuteľnosť musí pôsobiť hlavne priestrannejšie, predsa len, o tie "haraburdy", nebude mať určite nikto záujem a len vizuálne znižujú cenu nehnuteľnosti. Každý jeden záujemca si je vedomý, že pokiaľ sa do takéhoto bytu nasťahuje, bude musieť investovať veľa financií, aby bola daná nehnuteľnosť obývateľná. Preto, ak sa rozhodne pre variant - prerábka, prídu to poväčšine ako vyhodené peniaze, ktoré cenu nehnuteľnosti citeľne nezvýšia (pôvodná cena + náklady + čas = minimálny rozdiel, alebo až žiaden). Ale ak, predávate obývateľný byt alebo čiastočne rekonštruovaný, tak ho určite doporučujeme "doladiť". Vypratať veľmi starý nábytok, vymaľovať, opraviť viditeľné vady (obité rohy, popukané steny, ošúchané zárubne, obité dvere...), v lepšom prípade vymeniť plávajúcu podľahu (nízka investícia, ktorá úplne zmení atmosféru bytu), kúpiť nové žalúzie, namontovať garníže a záclony, prípadne dokúpiť lacný efektný nábytok a následne štýlovo naaranžovať (tzv. homestaging, s čím vám pomôže skúsený realitný maklér). Investícia, ktorá vás bude stáť okolo 2.500€ dokážete spraviť rozdiel v cene aj štvornásobný, oproti vloženým prostriedkom.
Úplná rekonštrukcia
Čo sa týka úplnej rekonštrukcie, tak tú pri vašej nehnuteľnosti vôbec neodporúčame. Prečo? Pretože nikdy sa vám vložené peniaze, čas a nervy nevrátia tak, že by ste zarobili viac, ako ste do toho vložili - cena, za ktorú by ste byt predali v pôvodnom stave + náklady na prerábku. Dnešné stavebné práce sú veľmi drahé a zároveň rozdiel ceny bytov, nie je až taký veľký ako to, koľko do kompletnej "prerábky" musíte investovať. Treba brať zreteľ na potreby klienta, nakoľko tá vaša rekonštrukcia sa mu nemusí až tak páčiť, pretože pre neho je vysnívaná práve tmavá kúpeľňa a zelená kuchyňa a vy ste ju spravili opačne.
A ako je potom možné, že existujú firmy, ktoré sa s kupovaním starých bytov živia a prerábajú ich? Jednoducho, niekto im taký byt ako máte vy predal o 15% lacnejšie, lebo potreboval súrne peniaze a daná firma má navyše svojich "pracovníkov", ktorí byt zrekonštruujú za oveľa nižšie náklady, ako si ich nájdete vy. Preto, púšťať sa do úplnej rekonštrukcie v žiadnom prípade neodporúčame, iba ak by ste chceli prerobiť a ešte aj stratiť nervy.
Na záver
Ak predávate nehnuteľnosť, nechajte prerábku na nového majiteľa, maximálne ju vizuálne "zveľaďte" a nezabúdajte, prvý dojem predáva. Ale, to už nechajte na rady profesionálneho realitného makléra, ktorý by vám mal na takéto otázky vedieť odpovedať.