Začnem mojou obľúbenou vetou, ktorá niektorých možno prekvapí a niektorých pohorší.
„Majiteľ neurčuje cenu svojej nehnuteľnosti.“
Aspoň nie tak ako si to veľa klientov myslí. Majiteľ môže mať svoju predstavu, ale cenu nehnuteľnosti v skutočnosti určuje niekoľko podstatných faktorov a podiel majiteľa na cenotvorbe je menší ako by si niektorí želali.
Faktory ovplyvňujúce aktuálnu trhovú cenu nehnuteľnosti sa dajú rozdeliť na objektívne a subjektívne.
K objektívnym faktorom, ktoré tvoria podstatnú časť aktuálnej trhovej ceny jednoznačne patrí ponuka a dopyt po nehnuteľnostiach, stav hypoték a úrokových sadzieb na trhu a s tým spojená kúpyschopnosť záujemcov, poloha nehnuteľnosti v rámci krajiny alebo regiónu. K subjektívnym faktorom, ktoré potom dotvárajú celkovú cenu patria hlavne stav nehnuteľnosti a dôvody predaja samotných majiteľov.
Poďme si k jednotlivým faktorom povedať niečo bližšie. V roku 2022 sa nachádzame v stave, kedy všeobecne ponuka nehnuteľností na predaj výrazne zaostáva za dopytom. Záujemcov o kúpu je viac ako ponúk na predaj a to jednoznačne ženie cenu hore. Zažili sme aj dobu okolo roku 2013, kedy bol stav opačný a ceny nehnuteľností boli aj o viac ako 50 percent nižšie oproti dnešku.
Pri hypotékach sa dá zjednodušene povedať, že platí nepriama úmera. Čím sú úroky nižšie, tým rastie kúpyschopnosť obyvateľov a teda aj dopyt po nehnuteľnostiach a ich cena. Úrokové sadzby sú dobrým ukazovateľom pre majiteľov. Ak sa začnú zvyšovať je to znamenie, že čoskoro pravdepodobne začnú klesať ceny nehnuteľností. V skutočnosti je to trochu zložitejšie, ale to by bolo na samostatný článok. Ak by Vás táto téma zaujímala podrobnejšie, neváhajte ma kontaktovať.
Poloha v rámci regiónu alebo krajiny je zásadná. Určite budete súhlasiť, že rovnaký dvojizbový byt bude mať inú cenu v hlavnom meste, inú v obľúbenej rekreačnej destinácií a inú v menšom meste s vysokou nezamestnanosťou. A aby to nebolo také jednoduché, aj v menších mestách alebo obciach vie byť rozdiel v cenách porovnateľných nehnuteľností v rámci pár kilometrov alebo v rámci dvoch mestských častí aj dvojnásobný.
K stavu nehnuteľnosti asi netreba písať veľa. Inak treba pristupovať k nehnuteľnosti, ktorá potrebuje celkovú rekonštrukciu, inak k staršej nehnuteľnosti ale pravidelne udržiavanej, kde je všetko funkčné a obývateľné a inak k novostavbe.
Subjektívne príčiny, prečo a za akých podmienok sa majiteľ rozhodol nehnuteľnosť predať dotvárajú konečnú cenu, za ktorú sa nehnuteľnosť bude ponúkať. Ak má majiteľ životnú situáciu, ktorá ho núti predať rýchlo, tak samozrejme bude treba cenu nehnuteľnosti prispôsobiť a „zatraktívniť“ nehnuteľnosť aby sa predala v skoršom horizonte.
Záverom by som rád podotkol, že správne určenie aktuálnej trhovej ceny sa väčšinou nedá urobiť za pár minút jednoduchým naťukaním do Googlu, aj keď aj to je možnosť. Podľa mojich skúseností je lepšie poradiť sa s realitným odborníkom na danú lokalitu alebo v špecifických prípadoch využiť aj služby súdneho znalca. Môžete sa vyhnúť situácii, kedy sa budete snažiť predávať zbytočne „draho“ a predaj nepôjde podľa Vašich predstáv alebo dokonca predáte nehnuteľnosť o niečo nevýhodnejšie ako by sa v skutočnosti dalo.
Ak zvažujete predaj svojej nehnuteľnosti na Liptove a pod Tatrami, a neviete si úplne rady ako správne určiť trhovú cenu, neváhajte ma kontaktovať, rád Vám poradím.