Mám pre vás príspevok „Ako ušetriť na energiách v zime“. Nesprávnym vetraním si zvyšujete náklady na vykurovanie až o 20% a znižujete kvalitu bývania tvorbou plesní, únavou z vydýchaného vzduchu a podobne. Ako to vyriešiť veľmi jednoducho a bez zbytočných nákladov?
Všetci pozorne sledujeme veľmi nepriaznivý vývoj na trhu s energiami a čo je horšie, začíname to pociťovať aj na našich peňaženkách. Chcete si kúpiť nehnuteľnosť, ale bojíte sa či zvládnete platiť pôžičku aj energie? Môžem vás upokojiť, lebo Úrad pre reguláciu sieťových odvetví reguluje ceny energií, aby chránil domácnosti. Ceny energií kopírujú burzové ceny, preto ak bude cena na burze klesať, klesnú aj ceny energií pre domácností.
V dnešnom príspevku sa budem zaoberať úsporou energií hlavne v zimnom období. Určite poznáte situáciu ako Vás manželka, priateľka alebo aj iní členovia rodiny kritizujú za časté a pomerne dlhé vetranie v byte poprípade rodinnom dome. Ako to je správne a ekonomicky výhodné. Veľa odborníkov vám poradí rôzne, ale všetko bude smerovať takto:
- vetrajte rýchlo ... cieľom je prísun čerstvého vzduchu a zbavenie sa vlhkosti vo vzduchu. Určite nevetrajte mikro-vetraním, lebo si schladzujete nielen vzduch, ale aj steny. Rýchlym vetraním vymeníme vzduch, ale teplom nakumulované steny neschladzujeme takmer vôbec.
- vetrajte často ... cieľom je udržať vzduch čerstvý s blahodarným kyslíkom a s primeranou vlhkosťou.
Čo je čerstvý vzduch?
Mám pre vás jednoduché pravidlo: „choďte na prechádzku von a keď sa vrátite do bytu alebo domu zistíte, či je vzduch v interiéri čerstvý a svieži, alebo je ho potrebné vymeniť“. No a keď cítite vydýchaný až nepríjemný vzduch, okamžite vetrajte.
Čo je primeraná vlhkosť?
Určite mnohí z vás majú teplomer s vlhkomerom a keď sa vám hodnota vlhkosti blíži k 60% vlhkosti, okamžite vetrajte. Tí z vás čo nemáte vlhkomer vyskúšajte takýto pokus: 1) pred vetraním vyberte z chladničky sklenený pohár alebo inú sklenenú alebo kovovú nádobu a zapamätajte ako sa Vám po chvíľke orosí. A to isté urobte aj keď vyvetráte a porovnajte. Záver je, že pohár sa orosí len veľmi jemne, ak je vzduch čerstvý a naopak, ak je vzduch vydýchaný a vlhký, orosí sa veľa až sa začnú tvoriť kvapôčky vody.
Čo je časté vetranie?
Čím menší byt alebo dom, tým častejšie vetranie. Minimálne 2-krát denne je nevyhnutné vetrať a to spravidla ráno, keďže v noci ste vydýchali vzduch a večer pred spaním. Cez deň ste v školách a v práci, preto sa vetrať nemusí, no pokiaľ ste dnu celý deň, je vhodné vyvetrať ešte aj na obed, kedy je vonkajšia teplota počas dňa najvyššia a náklady na ohrev vymeneného vzduchu sú najnižšie počas dňa.
Prečo vetrať?
Zvýšená vlhkosť zapríčiňuje tvorbu drobných kvapôčiek vody, tzv. kondenzu na najchladnejších častiach nehnuteľnosti ako sú okná, kúty, a pod. Vlhko vsakuje aj do stien a tepelných izolácií fasád, čo výrazne znižuje tepelno-izolačné vlastnosti, tým sa zvyšujú náklady na energie.
V ďalších príspevkoch sa budem zaoberať úsporou na energiách v letných mesiacoch, pozrieme sa aj na klimatizácie, ale rád poradím aj témami, ktoré vás zaujímajú.