Alebo „Neexistuje dobré ani zlé, všetko vytvárajú iba myšlienky“ povedal slávny anglický dramatik a básnik William Shakespeare. Poznáme ten príbeh o poloprázdnom, či poloplnom pohári v očiach pesimistu či optimistu. Čo chcem naznačiť je, že momentálne v očiach klientov je negatívne vnímané zdvíhanie úrokových sadzieb na takmer všetky úverové produkty, no pre nás z hľadiska dôležitosti v prvom rade na hypotekárne. Nemusí to byť ale negatívny jav.
Jedno som na naučil za svoje 6 ročné pôsobenie finančného poradcu a to je, že trh sa nakoniec vždy samoreguluje. Vieme dobre, že NBS sa roky snažila znížiť zadlženosť Slovákov cez rôzne zásahy ako napr. zníženie LTV (nad 90% z hodnoty nehnuteľnosti sa hypotekárne úvery už neposkytujú vôbec a 90% môže dostať už len 20% ľudí z celkového počtu žiadateľov) plus sú tam ďalšie parametre vrátane lokality, počtu žiadateľov, veku, histórie splácania, príjmu, pracovnej pozície či dokonca vzdelania a momentálne cez reguláciu tzv. strieborných hypoték t.j. ak úver presahuje do dôchodku, teda jeho splatnosť nastane po 65. roku veku klienta, bude mať upravený limit na celkovú zadlženosť k príjmu.
Naďalej platí, že na Slovensku sa domácnosti zadlžujú najrýchlejšie v celej Európskej únii a to už od roku 2012. A čo sa týka tej dobrej správy - aktuálna situácia v bankách tento nepriaznivý fenomén pravdepodobne zreguluje.
Po finančnej kríze v roku 2008 sa síce sprísnili podmienky poskytovania, na druhej strane lákavý úrok na úrovni 0,4% bol už predsalen extrém. Ale samoreguláciou som myslel v prvom rade nižšie ceny nehnuteľností. Ako realitný maklér začínam vnímať dlhšiu priemernú dobu predaja nehnuteľností a vidím prvé náznaky, či dokonca reálne znižovania cien zo strany predávajúcich.
Ruku na srdce v poslednej dobe rast cien nehnuteľností už nebol udržateľný ani zdravý. Už vonkoncom nie keď prirátame dvojcífernú infláciu podľa štatistického úradu za posledné 4 mesiace, či zatiaľ nezastropovanú cenu energií zo strany ÚRSO a z toho vyplývajúcu neistotu. Keď k nám dorazila pandémia, priznám sa úprimne, že som si myslel že ceny nehnuteľností klesnú. Stal sa presný opak.
Preto by som sa nechcel staviť o peniaze za svoju predpoveď, ale momentálne všetko naznačuje k tomu, že sme dosiahli vrchol a že tie ceny naozaj pôjdu smerom nadol, keďže valorizácia miezd sa ani zďaleka nerovná zvýšeným výdavkom vo forme úrokov a energií. Zatiaľ nie sme na tom až tak zle s úrokmi s našim priemerom okolo 3% v porovnaní so susednými štátmi - Česko 6%, Poľsko 7,5% či Maďarsko 12%. Spoločná európska mena nás chráni viac pred výkyvmi. V kombinácii zvýšených úrokov s nižšími cenami nehnuteľností zaplatíme mesačne viacmenej rovnako ako pred krízou. Treba len vyčkať na správny moment a na správnu, výhodnú ponuku.