Nehnuteľnosti zdraželi
Nehnuteľnosti za posledných pár rokov neúmerne zdraželi. Môže za to predovšetkým kríza spojená s pandémiou, ktorej výsledkom bol zvýšený dopyt ľudí po priestore so záhradou. Home office a lockdown ich totiž nútili prehodnotiť svoj súčasný status a siahnuť po veľkorysejšom domove.
Pandémia priniesla éru rekonštrukcie
Stavebný materiál
Na druhej strane korona prispela i k tomu, že majitelia domov a chát mali zrazu dostatok času na rekonštrukciu. To smerovalo k zvýšeniu dopytu po stavebných materiáloch, ktorého bolo aj pre pandemické obmedzenia zrazu nedostatok. No a všetky tieto skutočnosti sa odzrkadlili i na dnešnej cene stavebných prác a materiálov, ktoré podľa údajov Štatistického úradu vzrástli až o 24%.
Pracovná sila
Okrem ceny meteriálu výrazne vzrástla aj cena práce v dôsledku viacerých dôvodov. Prvým je, že skončila staršia generácia, ktorá odišla do dôchodku a mladých stavebníkov, ktorí skončili školu je minimum (a navyše bez praxe). Ďalší odišli pracovať do zahraničia, ale sú aj takí, ktorí úplne zmenili profesiu. Tí čo ostali boli síce "doplnení" pracovníkmi zo zahraničia, hlavne z Ukrajiny, Rumunska, Bulharska, ale je to stále nedostatok oproti dopytu. Preto si na kvalitných stavbárov nie len značne počkáte, ale aj výrazne priplatíte.
Ak nemusíte, neponáhľajte sa
Ozdravenie celého sektoru následne zabrzdila aj vojna na Ukrajine či energetická kríza. I keď prognózy hovoria o postupnom zotavení ekonomiky, jej celková regenerácia je ešte v nedohľadne. A to aj napriek tomu, že ceny medi, ocele, niklu či hliníka sa postupne vracajú na predpandemickú úroveň. Rok 2023 tak bude v mnohých odvetviach kritický a ťažké obdobie čaká aj stavebný priemysel. Preto, ak nie ste limitovaný hypotékou či nepriaznivou životnou situáciou, počkajte s investíciou do nehnuteľnosti ešte pár mesiacov. Môžete tak ušetriť nemalé financie nielen na stavbu vášho nového príbytku, ale aj zariadenie. I nábytok totiž podlieha inflácii a po upokojení ekonomickej situácie sa jeho cena môže tiež zastabilizovať.