Aj vy túžite bývať vo vlastnom, ale odrádza vás zdĺhavý a únavný proces výberu nehnuteľnosti? Jednoznačne nie ste prví a ani poslední. A ako si vybrať, kúpiť byt alebo rodinný dom? Chceme vám to, čo najviac uľahčiť, a preto sme si pre vás pripravili stručný článok o výhodách/nevýhodách, ktoré pri kúpe vlastného bývania máte.
Možnosti bývania
Určite sa vo vašej hlave objavujú otázky, či si kúpiť vlastný byt alebo postaviť rodinný dom. A ak dom, tak či sa pustiť do výstavby nového alebo si radšej kúpiť starší. Prečítajte si o každej alternatíve a zhodnoťte, ktorá sa vám oplatí najviac.
Kúpa vlastného bytu
Medzi Slovákmi je kúpa vlastného bytu veľmi obľúbenou možnosťou, síce len 46 % Slovákov by zvolilo túto možnosť, skutočnosť je diametrálne odlišná. Jednoznačne ale môžeme povedať, že sa jedná o investíciu, ktorá do budúcnosti nestratí na hodnote, ale jej hodnota sa naopak časom rapídne zvýši. Výhodou bytov je, že sú situované tak, že máte všetko „na dosah ruky“ (obchody, parky, školu, škôlku, kultúrne a športové podujatia...). Bývanie v byte znamená aj menšie náklady na bývanie (aj keď podľa mesačných platieb sa to nemusí zdať) a menej starostí o správu. Ale na druhej strane existujú situácie, pre ktoré by ste určite uprednostnili vlastný dom - ako sú napríklad hluční susedia, spoločné priestory často v horšom stave ako by ste chceli, prispôsobenie sa spoločným názorom vlastníkov, či problematické parkovanie v okolí. Taktiež bývanie v byte so sebou prináša aj menej priestoru a v mnohých prípadoch aj problémy s parkovaním.
Kúpa postaveného rodinného domu
Vďaka už postavenému domu bude vaše nasťahovanie o niekoľkokrát rýchlejšie ako jeho nová výstavba. Vyhnete sa projektovaniu, stavebnému povolovaniu a hlavne plánovaniu každého jedného detailu domu. Ale na druhej strane netreba mať príliš ružové okuliare, nakoľko keď už je niečo postavené, nie vždy viete upraviť podľa vašich predstáv. Nemôže len tak meniť dispozície miestností, búrať priečky a podobne. A akákoľvek prerábka vám zaberie nielen veľa času, ale rovnako aj nervov. Navyše rekonštrukcie väčšinou budete robiť počas bývania, čo vám dosť skomplikuje život a zároveň vám konečný účet za nehnuteľnosť dosť navýšia.
Postavenie nového domu
Stavanie rodinného domu nie je jednoduchou a rýchlou záležitosťou. Vyžaduje si veľa trpezlivosti na úradoch (budete potrebovať veľa povolení a úradníci majú vždy kopec času, na rozdiel od vás), ťažký výber, ktorá firma vám nehnuteľnosť postaví (vybrať si kvalitnú, spoľahlivú a ešte aj voľnú je ako hľadať ihlu v kope sena) a hlavne oveľa viac financií, ako ste plánovali - väčšinou sa dom predraží o 20-30% oproti plánom. Ak pre vás tieto kľúčové otázky nie sú prekážkou, v tom prípade je pre vás ideálnym riešením si svoj dom snov aj postaviť. V tomto prípade ale musíte mať kde bývať minimálne 2-3 roky a mať financie aj na aktuálne bývanie aj na prebiehajúcu výstavbu. Taktiež si dajte pozor na lokalitu, kde sa dom rozhodnete postaviť. Mať vysnívaný dom na mieste, ktoré bolo "lacné" sa neopláca, dom nie je auto, presunúť ho nemôžete a je na danom mieste "navždy", preto na výbere lokality určite nešetrite.