Každý z nás aspoň raz v živote riešil alebo bude riešiť zmenu bývania. Či už sa chce osamostatniť, založiť si rodinu alebo túži po zmene. Tu je zopár užitočných rád pri kúpe vašej vysnívanej nehnuteľnosti a hlavne, na čo si dať pozor.
Lokalita nehnuteľnosti
Dobrá lokalita vám zaistí, že vaša nehnuteľnosť si udrží aj časom svoju cenu na trhu a vám sa bude bývať komfortnejšie. Podozrivo nízka cena znamená problém, ako napríklad zlá alebo súkromná prístupová cesta, rôzne ťarchy, spoločný dvor, nevýhodná poloha, zlý susedia, nežiadaná lokalita alebo iné obmedzenia. A to znamená, že nehnuteľnosť bude oveľa ťažšie predajná aj v budúcnosti. Na začiatok si treba stanoviť rozpočet, teda akú sumu chcem a hlavne môžem investovať do svojho bývania (koľko mám našetrené a akú výšku úveru si môžem dovoliť). Pre polohu nehnuteľnosti je najdôležitejšie - občianska vybavenosť, dostupnosť do okolitých miest a zamestnania, možnosti parkovania, v blízkosti škôlka, škola, potraviny a služby, zástavka MHD, parky a detské ihriská - to všetko sú dôležité kritériá, ktoré by ste pri kúpe mali zvážiť ako prvé.
Obhliadka nehnuteľnosti
Ak ste si už vybrali nehnuteľnosť, začnete prirodzene jej obhliadkou. Pri obhliadke bytu je potrebné venovať pozornosť celkovému výzoru nehnuteľnosti, úprave okolia, vchodu, spoločných priestorov, či výťahu. Prvý dojem a pocit vám veľa napovie. Stojí za námahu zistiť si aj ďalšie podstatné informácie a to, či sa v blízkom okolí neplánuje väčšia výstavba, či už ide o budovy alebo novú cestnú komunikáciu.
Ďalšou veľmi podstatnou vecou, na ktorú nikdy nezabúdajte pri kúpe sú aj mesačné náklady spojené s užívaním nehnuteľnosti a náklady na údržbu, či prvotnú renováciu.
Ak sa rozhodnete spolupracovať s profesionálnym realitným maklérom, tak vám poradí nielen s obhliadkou, ale aj s cenou a následným financovaním. Určite vám dokáže povedať, či nie je cena privysoká, prípadne ponúkne výhodnejšie alternatívy v okolí a podľa vašich požiadaviek.
Čistota nehnuteľnosti
Prvé čo je potrebné si všímať je celková čistota, poriadok, sviežosť, vymaľované steny, stav kuchyne, nové stierky, podlahy, dvere, okná, skontrolovať technický stav kúpeľne, pivnicu... Pleseň na stenách, neupratané izby či prach vám hneď udrú do očí a dosť napovedia o predávajúcich. Nezabúdať aj na vhodnosť výmery, orientáciu svetových strán (denné svetlo/nutnosť vyšších nákladov na kúrenie), možnosti pripojenia na internet, klimatizácia, stav elektrických rozvodov a či bola výmena stúpačiek v bytovom dome. Dnes by už samozrejmosťou malo byť zateplenie bytového domu/rodinného domu (plánovanie rekonštrukcie) alebo oprava strechy. Ako je riešené vykurovanie nehnuteľnosti a energetická úspornosť, prípadne aký je stav vykurovania všeobecne - nakoľko hlavne pri rodinných domoch ide o veľmi vysokú investíciu. Pri bytoch ešte netreba zabúdať na riešenie parkovania auta, či už je možnosť dokúpenia alebo prenajatia parkovacieho miesta, alebo celková problematickosť v okolí domu. Toto sú základné veci, o ktoré sa treba vždy zaujímať, preto sa treba pýtať, pýtať a zase pýtať a odporúčame si ich aj zapísať ešte pred obhliadkou, nakoľko väčšina otázok vás v tom momente nenapadne.
Pri rodinnom dome zistite navyše ako je riešená prístupová cesta (či ste jej vlastník), či bol niekedy rodinný dom zatopený (záplavová oblasť, vysoká spodná voda). Nezabudnite si preveriť stav vody, plynu, elektriny, či boli prípojky a rozvody zrekonštruované a hlavne kedy. Informujte sa o všetkých úpravách, ktoré boli vykonané a či boli schválené v stavebnom konaní, ak to podlieha zákonu, či nie sú na pozemku ,,čierne" stavby, čo sa veľmi často stáva pri nehnuteľnostiach postavených pred rokom 1980. A na koniec veľmi podstatná vec - vysporiadanie majetkových práv k pozemku k danej nehnuteľnosti a okolitých oplotených pozemkov, ktoré sú predmetom predaja. Nie raz sa nám stalo, že časť pozemku bola mimo oplotenia a naopak, susedov pozemok zas u nás.
Dobrý sused nad zlato
Susedia - večný problém a obavy. V bytovom dome dosť napovie o susedoch stav vchodu - kvety, čistota/špina, opotrebované schodisko/vymaľované, dvere susedov, čistota a stav pred vchodom, kamerový systém a stav výťahov a podobne. Pri rodinnom dome si treba všimnúť okolie susediacich domov a ich predzáhrad (pekný trávnik a kvetinové záhony/neporiadok, odstavené staré autá, dosky,...) a fasády budov (zateplené domy, vymaľované/zničené, staré okná a podobne). S každou situáciou sa ale treba popasovať a vytvoriť si vzťahy s novými susedmi, len čas ukáže či budú dobré alebo zlé. Vždy je to o ľuďoch a prvý dojem môže klamať, aj v zanedbanom susednom dome môže byť lepší priateľský sused ako v krásnej vile...
Proces kúpy domu/bytu
V prípade, že ste našli to vaše vysnívané bývanie a rozhodnete sa pre váš veľký krok v živote - nehnuteľnosť kúpiť, treba sa informovať u realitného makléra, aký je ďalší postup - výška rezervačnej zálohy, dĺžka rezervácie, aký čas potrebuje predávajúci na vysťahovanie, čo všetko v nehnuteľnosti ostáva a či na danej nehnuteľnosti sú ťarchy alebo hypotekárny úver.
Veľa šťastia v hľadaní vášho vysnívaného domova.