Vďaka vizualizácii dokážem upraviť dispozíciu a ukázať ju klientovi a to dokonca v 3D prevedení, pričom dnešné vizualizácie sú už také dokonalé, že vyzerajú skoro ako reálne fotografie. Výhodou je, že nie každý kupujúci si vie predstaviť možnosti danej nehnuteľnosti, v prípade, keď mu o tom budete len hovoriť.
Pre vytváranie vizualizácie je potrebné si vybrať vhodný program, ktorých je v ponuke niekoľko, či ide o bezplatné, voľne dostupné alebo tie platené. Každý má svoje výhody aj nevýhody, niektorí používajú kombinácie viacerých. Ja osobne používam iba jeden, ktorý mi vyhovuje po technickej aj grafickej stránke a ponúka veľa funkcii a možností. Samozrejme treba tomu venovať veľa času a postupne sa s programom zoznámiť, prejsť si jednotlivé funkcie, pozrieť si bohatú ponuku materiálov a nábytku.
Najčastejšie použitie vizualizácie
Vizualizácie najčastejšie používam v dvoch prípadoch. V prvom pri starých bytoch, domoch, ideálne, ktoré je potrebné rekonštruovať, alebo kde je možné zmeniť úplne dispozičné riešenie, vhodné do dnešnej doby a našim potrebám. V druhom je to pri nezariadených nehnuteľnostiach, či už novostavbách, alebo vyprataných priestoroch. Tam je opäť možnosť vytvoriť kupujúcemu niekoľko možností, ako by mohol vyzerať priestor priestranne, útulne a moderne.
Pred vizualizáciou
Základom dobrej vizualizácie je presný pôdorys s reálnymi rozmermi, proporciami a rozložením miestností. Preto pred začiatkom je potrebné si miestnosti riadne premerať, poznačiť si umiestnenie otvorov, veľkosť okien a dverí, hrúbku stien (určiť si nosné a nenosné), prípadne umiestnenie prípojok. Netreba zabudnúť ani na zistenie svetlej výšky miestností, teda stropov.
Základ vizualizácie
Pri tvorbe pôdorysu si vieme vytvárať celé miestnosti alebo len jednotlivé steny a priečky. Výšku steny a jej hrúbku si treba vopred nastaviť. Po vykreslení všetkých stien môžeme začať osádzať okná a dvere (v ponuke je viacero druhov, vieme si upraviť farbu aj rozmer podľa potreby). Následne si vieme meniť podlahu aj farbu stien, prípadne použiť rôzny obklad, dlažbu, dekor, tapetu. Je to všetko len o praxi a tréningu. Je určite dobré mať vopred v hlave istú predstavu, ako by mala miestnosť vo finále vyzerať (účel miestnosti, štýl, farby, nábytok).
Zariaďovanie nehnuteľnosti
Keď máme hotový pôdorys a základné rozloženie dverí, okien a otvorov, môžeme začať zariaďovať jednotlivé izby základnými kusmi nábytku ako posteľ, skriňa, komoda, sedačka, stôl, kuchynská linka, vaňa, WC. Pre tých pokročilejších je v ponuke programu aj katalóg rôznych dekorácií, ostatného nábytku a rastlín pre vytvorenie reálneho vzhľadu konkrétnej miestnosti.
Vygenerovanie vizualizácie
Keď sme so zariaďovaním hotoví a spokojní, vieme si v 3D zobrazení vykresliť a stiahnuť fotografie našej hotovej vizualizácie. Vo väčšine programov si vieme zvoliť napríklad kvalitu fotografie, druh osvetlenia, okolie (výhľad z okna), nočný či denný režim. Vhodným umiestnením kamery si vieme urobiť fotografiu z rôzneho uhla miestnosti. Po stiahnutí ich vieme pridať do inzerátu alebo poslať klientovi, či už ide o predávajúceho, alebo záujemcu o kúpu. Prácu a snahu treba samozrejme zohľadniť aj v provízii pri predaji nehnuteľnosti, nakoľko ide bežne aj o desiatky hodín odbornej práce.
Prínos vizualizácie
Z môjho pohľadu je vytváranie vizualizácií veľkým prínosom. Páči sa mi dávať priestoru nový moderný vzhľad a vytvárať originálne návrhy /niekedy aj niekoľko vizuálnych alternatív/. Je za tým však vždy veľa času a práce, najmä pri zložitých konštrukciách alebo viacpodlažných budovách je to náročné. Je to však výzva a výsledok stojí za to.
Reakcia klientov je veľmi pozitívna a to nie len u predávajúcich, ale aj u kupujúcich, ktorých svojimi nápadmi a možnosťami veľmi inšpirujete a neraz pretavia vizualizáciu do reality, čo poteší vždy najviac.