Investovanie do nehnuteľností je komplexný proces a ak je správne plánovaný, môže priniesť výrazné finančné výhody. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko tipov a rád pre tých, ktorí uvažujú o investovaní do nehnuteľností na Slovensku. Na čo si je treba dať pozor a čo brať do úvahy?
1. Stanovenie cieľov a dlhodobej stratégie
Pred začatím investovania je dôležité si stanoviť jasné ciele - chcem kúpiť a predať hneď ako ceny poletia hore, alebo chcem uložiť peniaze na dôchodok, prípadne pre svoje deti a to až na horizont 15 a viac rokov. Taktiež sa rozhodnite, či chcete investovať do bytov na dlhodobý prenájom, krátkodobý prenájom pre turistov alebo do komerčných nehnuteľností. Každý typ investície má svoje výhody a nevýhody, a preto je dôležité mať jasnú stratégiu. V tomto prípade to záleží od toho, či máte čas sa venovať nájomníkom každý týždeň za účelom vyššieho zisku (prenájom cez Booking/Airbnb) alebo chcete naopak čo najmenej starostí. Ak máte dostatok financií, tak práve teraz začína doba, keď počet ľudí, ktorí budú investovať začne opäť rapídne stúpať, nakoľko ceny nehnuteľností sú výrazne nižšie (v niektorých častiach Slovenska aj o 15-20%) ako v roku 2022. Preto treba využiť aktuálne nízke ceny ešte pred tým, ako opäť vzrastú. Samozrejme, je pravdepodobné, že ceny pôjdu ešte o niečo dole (dokedy, to nevie nikto), ale odporúčame sa už teraz začať pozerať po tých nehnuteľnostiach, kde je cena neporovnateľne nižšia ako vlani.
2. Dôkladný prieskum lokality
Pred investovaním do nehnuteľností sa dôkladne oboznámte s cenami v danej lokalite. Zistite aktuálne ceny nehnuteľností a ceny spred roka v oblasti, ktorá vás zaujíma, a skúmajte pohyby cien. Prečítajte si, kde je najväčší dopyt po prenájme nehnuteľností a aké sú priemerné nájomné v danej lokalite. Tento prieskum vám pomôže určiť vhodné oblasti a typy nehnuteľností pre investíciu ako aj maximalizovať mesačný zisk.
3. Finančné plánovanie a rozpočet
Zistite svoj finančný stav a stanovte si presný rozpočet pre investíciu do nehnuteľností. Okrem samotnej kúpnej ceny nehnuteľnosti si treba uvedomiť aj možné náklady na renovácie a opravy. Aby sa vám nestalo, že síce kúpite lacný starý byt, ale do rekonštrukcie dáte toľko, že ste si mohli kúpiť už slušne prerobený za nižšiu cenu a hlavne bez námahy a straty vášho času. Treba si uvedomiť, že v danom byte nebudete bývať, máte ho na investíciu, takže drahú rekonštrukciu ani neodporúčame, nakoľko za 10-15 rokov obývania podnájomníkmi bude byt opäť vhodný ďalšej rekonštrukcie a to vrátane kompletnej výmeny nábytku.
4. Diverzifikácia portfólia
Ak je to možné a plánujete nákup viacerých nehnuteľností, zvážte diverzifikáciu svojho portfólia do viacerých typov a lokalít. Pomôže vám to znížiť riziko a zvýšiť stabilitu vašich investícií do budúcnosti. Taktiež možno zistíte, že prenajímať dva jednoizbáky je oveľa výhodnejšie ako jeden drahý štvorizbový byt v centre mesta.
5. Sledovanie trhu a aktualizácia stratégie
Trh s nehnuteľnosťami sa môže meniť, a preto je dôležité pravidelne sledovať jeho vývoj. Aktualizujte svoju investičnú stratégiu podľa aktuálnych trendov a podmienok na trh, čo znamená, že pokiaľ vlastníte nehnuteľnosť viac ako 5 rokov (neplatíte 19% daň z predaja ani 14% do zdravotnej poisťovne) a môžete na nej výrazne zarobiť, predajte ju, a kúpte nejakú vhodnejšiu, kde budete mať vyšší výnos z prenájmu. Treba si samozrejme ešte pred predajom prepočítať výšku % zisku z prenájmu k investovanej sume tak, aby to dávalo zmysel.