História trhu s nehnuteľnosťami na Slovensku
História slovenského trhu s nehnuteľnosťami má korene v období pred a po páde komunizmu v roku 1989. V tej dobe bol trh výrazne centralizovaný a nehnuteľnosti boli vo vlastníctve štátu. Po revolúcii začala privatizácia, čo viedlo k rozvoju trhu s nehnuteľnosťami. Ľudia získali možnosť kúpiť, predať a investovať do nehnuteľností, čo viedlo k rýchlemu nárastu dopytu po bývaní.
V 90. rokoch bol trh s nehnuteľnosťami považovaný za stabilnú a bezpečnú investíciu, ale rozvíjal sa veľmi pomaly, nakoľko si byt mohli dovoliť iba ľudia, ktorí mali hotovosť a hypotéky ako ich poznáme dnes ešte neexistovali a ceny nehnuteľností rástli veľmi pomaly až zanedbateľne. Po roku 2000 došlo k rastu hypotekárneho trhu, čo umožnilo viacerým ľuďom financovať svoje bývanie na dlhodobý dlh až 30 rokov. Tento trend viedol k výrazne rýchlejšiemu rastu cien nehnuteľností z dôvodu ponuky-dopytu.
Súčasný stav trhu s nehnuteľnosťami
V súčasnosti je trh s nehnuteľnosťami na Slovensku stále veľmi aktívny a dynamický aj keď sa aktuálne počet predajov znížil. Roky 2020 až 2022 boli "šialené" na rast cien a tento rok (2023) prišiel výrazný prepad dopytu po kúpe, čo spôsobilo výrazný pokles cien nehnuteľností (niekde až o 15-20%). Aj napriek tomu je ale záujem o bývanie stále vysoký a môžme konštatovať, že sme sa iba vrátili do "normálu", čo je začiatok roka 2020. Ceny nehnuteľností sa ale výrazne líšia podľa typu a lokality, pričom hlavné, krajské a veľké mestá majú výrazne vyššie ceny s porovnaním s nehnuteľnosťami na vidieku, či v lokalitách, kde je vysoká nezamestnanosť a nedostatočná cestná infraštruktúra. Preto aktuálne je práve v týchto mestách citeľne vidieť najvyššie zníženie cien a to až o 10-tky tisíc Eur.
Dôležitou úlohou na súčasnom trhu s nehnuteľnosťami sú stále zahraniční investori, ktorí investujú do slovenských nehnuteľností hlavne v Bratislave a v Košiciach, ale týka sa to hlavne novostavieb, komerčných objektov a skladov, či hál.
Budúce trendy a výzvy
Budúcnosť trhu s nehnuteľnosťami na Slovensku závisí od niekoľkých kľúčových faktorov:
- Ekonomický vývoj: - hospodársky rast a zamestnanosť nie len na Slovensku, ale v celej EÚ budú mať vplyv na dopyt po nehnuteľnostiach.
- Demografické zmeny: - zmeny v počte obyvateľov a štruktúre populácie ovplyvnia dopyt po rôznych typoch nehnuteľností, tu bude dôležitá aj migrácia obyvateľstva z iných krajín, či z Ukrajiny.
- Regulácie a daňová politika: - akékoľvek zmeny v právnom rámci a daňovej politike môžu ovplyvniť trh s nehnuteľnosťami - nové dane pri predaji, zrušenie oslobodenia neplatiť dane po 5-tich rokoch, či iné výrazné zaťaženia, ktoré by mohli byť v budúcnosti zavedené.
- Technológia: - technologický pokrok môže zmeniť spôsob, akým sa nehnuteľnosti kupujú, prenajímajú a stavajú.
Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku bude aj naďalej predstavovať atraktívnu investičnú príležitosť, hlavne pre ľudí, ktorí majú dostatok financií a potrebujú rozložiť svoj majetok do rôznych bezpečných oblastí. Je však dôležité sledovať zmeny a prispôsobovať sa novým podmienkam, ktoré prinesie trh a daňové povinnosti.