Doba, kedy sa nehnuteľnosť predala z inzerátu na bazoši behom pár dní, či týždňa je nenavrátne preč a to nech počúvate múdrosti susedov, rodiny, či kamarátov... Áno, v prvej polovici minulého roka bola táto situácia, ale teraz máme rok 2023 a na realitnom trhu sú vo výhode práve kupujúci a... všetko je inak.
Toto nerobte I.: - Ja som si ju predal sám a rýchlo, som víťaz
Naša odpoveď - Nie, nie ste. Neraz sa nám stalo, že sa nám ľudia pochválili, ako rýchlo predali nehnuteľnosť aj v tejto dobe a to bez realitky, bez skúseností, akýchkoľvek rád a hlavne prieskumu trhu. Na to je jediná odpoveď - "Gratulujeme, prišli ste pravdepodobne o tisíce eur, v horšom prípade o desaťtisíce..."
A prečo je to tak? Pretože, keby ste oslovili profesionála v realitách, ktorý sa v danej lokalite vyzná, určite by vám navrhol vhodnú cenovú stratégiu a určil cenu primeranú k danej situácii, lokalite a typu nehnuteľnosti, tak, že by ste s najväčšou pravdepodobnosťou dostali oveľa viac. Dokonca, by ste si možno kúpili aj nové auto (áno, aj taký prípad pri predaji domu máme) :-) Ale, tak to dopadne, keď si niekto nedá poradiť...
Toto nerobte II.: Skúsme to
Ďalším častým prípadom sú predávajúci, ktorí si nedajú poradiť a pozrú si ceny na portáloch alebo si nechajú poradiť od známeho, ktorý niečo podobné predával pred polrokom.
Po prvé, ceny sa každý mesiac menia, aktuálne sa znižujú približne 1-2% mesačne (v Bratislave od septembra minulého roka, v iných lokalitách od marca 2023), to znamená, že na začiatku roka boli vyššie o 6-12% a o polroka predpokladáme, že budú nižšie oproti dnešku o ďalších 6-12%.
Po druhé, za ceny na webových stránkach sa väčšinou nepredáva, inak by už dané byty, domy, chalupy, či pozemky boli predané a neboli v ponuke, čo je asi logické vysvetlenie. Predávajú sa nehnuteľnosti, kde bola znížená cena, tie, ktoré išli do ponuky "bez rady s profesionálom" (predchádzajúca rada) a navyše, väčšina ponúk je s províziou = službami realitnej kancelárie, kde má kupujúci istotu, bezpečnosť a služby, za ktoré si teda platia a sú započítané v cene nehnuteľnosti. Preto, začať s vysokou cenou a znižovať každý týždeň-dva je to najhoršie čo môžete pri predaji svojej nehnuteľnosti spraviť, lebo sa stane podozrivá a "okukaná".
Toto nerobte III.: Budeme znižovať pomaly, mne to neponáhla
Najhoršia vec, ktorú môžete spraviť, dokonca horšia ako bod I. a II. Ak danú nehnuteľnosť skutočne chcete raz predať a zvolíte tento systém predaja, tak ste práve prišli o tie tisíce, až desaťtisíce, ako sme spomínali na začiatku článku. A teraz vysvetlenie tiež z praxe s našou klientkou.
Klientka z nemenovaného mesta požadovala na začiatok čo najvyššiu sumu (185 000€), veď kamarátka predsa poradila, za akú sumu predala svoj byt pred rokom. Nakoľko na nehnuteľnosti boli obhliadky, ale každý chcel zľavu a nikto nekúpil, cena sa začala znižovať až po viac ako mesiaci a len o pár tisíc eur. Lenže za ten mesiac klesli všetky nehnuteľnosti o danú cenu a opäť pribudli do ponuky ďalšie a lacnejšie. Z toho dôvodu bola cena opäť vysoká aj po znížení o bolestivých 5000 €. Ako tak mesiace plynuli, tak za 5 mesiacov aj táto nehnuteľnosť klesla na cene tak extrémne, že po trištvrte roku sa predala s cenou nižšou o 30 000 menej (áno, čítate dobre a nie, nevymýšľame si). Keby sa cena hneď na začiatku dá za 179 000, byt by bol do dvoch týždňov preč, pri cene 175 000, by bol predaný do troch dní, ale...
Jediný dôvod, prečo klientka prišla o toľké peniaze? Nenechala si poradiť maklérom, ktorý pozná trh, pozná aktuálnu situáciu a klientku upozorňoval viackrát, či už na počiatočnú sumu, alebo neskoré nedostatočné znižovanie, ale veď skúsme.
Rada na záver:
Aktuálna situácia na realitnom trhu je taká, že každým mesiacom, kedy sa vaša nehnuteľnosť nepredá, prichádzate o 1-2% z ceny. Ak chcete predať za reálnu cenu a nie pod cenu a ak chcete predať za čo najviac, už včera bolo neskoro. Nechajte predaj na profesionálnu realitnú kanceláriu so skúsenosťami a skutočného odborníka na lokalitu - vášho osobného realitného makléra. Držíme vám palce.