Vďaka stúpajúcej kvalite a rýchlosti vyhotovenia, dostatočnom komforte bývania a hlavne nízkej cene je bývanie v mobilnom dome viac a viac populárne, štýlové a dokonca ekologickejšie. Či už ste vlastníkom pozemku a rozhodnete sa pre kúpu takéhoto domu alebo vás oslovila ponuka v inzercii na predaj mobilného či modulového domu na peknom pozemku, mali by ste vedieť zopár základných informácií.
Mobilný dom možno využiť na trvalé či prechodné bývanie, sezónnu či celoročnú rekreáciu, hosťovský domček a pod., v závislosti od úrovne vyhotovenia a štandardu aký spĺňa. Ide o moderný typ bývania a tie dnešné dokážu splniť aj tie najvyššie nároky a požiadavky klientov. I keď sa jedná len o výrobok plniaci funkciu stavby, podlieha stavebnému zákonu a musí spĺňať určité nariadenia a normy (šírka a plocha miestností, svetlá výška, hygiena, protipožiarna bezpečnosť,...)
CHCEM SI KÚPIŤ MOBILNÝ DOM
Na trhu existuje množstvo firiem, ktoré ponúkajú viacero typov mobilných a modulových domov, len si vybrať. Zväčša vám pomôžu aj s vybavovaním potrebnej administratívy. Ako prvé musíte však zistiť na príslušnom stavebnom úrade, či môže byť na vašom pozemku umiestnený takýto domček. Musíte predložiť Žiadosť o vydanie územného rozhodnutia, dokumentáciu a list vlastníctva k pozemku. Osadenie mobilného domu musí byť v súlade s územným plánom obce alebo je potrebný súhlas stavebného úradu, prípadne aj ďalších inštitúcií. Po kladnom stanovisku a odsúhlasení umiestnenia mobilného domu nie je potrebné kolaudačné rozhodnutie ani následný zápis na katastrálnom úrade. V prípade, ak sa chcete napojiť na inžinierske siete, využívať slnečné konektory alebo dokonca postaviť v dome krb napojený na klasický komín, opäť sa musíte obrátiť na stavebný úrad.
Existujú aj mobilné domy, ktoré možno skolaudovať a požiadať o pridelenie súpisného čísla. Takéto domy sa stávajú z hľadiska zákona plnohodnotné stavby, na ktoré vzniká daňová povinnosť a je dokonca možnosť financovať ich prostredníctvom hypotekárneho úveru.
Aký je rozdiel medzi mobilným a modulovým domom?
Pri tejto otázke si treba uvedomiť, akým spôsobom bude umiestňovaný dom na vašom pozemku. Mobilný dom je vybavený ťažným závesom a dotiahnutý na určené miesto. Modulový dom umiestňuje na pozemok žeriav.
Aké sú výhody a nevýhody?
VÝHODY:
- rýchla montáž (stavba)
- cenová dostupnosť
- ekologickejšie bývanie
- netreba riešiť zdĺhavé stavebné povolenie
- možnosť sa presťahovať aj s domom
- vhodný aj na malé a úzke pozemky
NEVÝHODY:
- na niektoré mobilné domy nie je možné čerpať úver na bývanie (hypotéku)
- potrebná pravidelná údržba
- hrozí prehrievanie alebo naopak premŕzanie stavby kvôli menšej izolácií a hrúbke stien
- menší obytný priestor, pre niekoho môže pôsobiť stiesnene
- zásoby vody, energie (v prípade, ak nie ste napojený na IS alebo bývate na samote)
- pri luxusnejšom a väčšom prevedení sa môže cena mobilného domu vyšplhať na úroveň montovaného drevodomu s klasickým základom
Bývanie v mobilnom či modulovom dome je určite pre niekoho lákavé a zaujímavé riešenie bývania. Treba si však zvážiť svoje potreby a možnosti a najmä si uvedomiť, či sa jedná o dočasné riešenie vášho bývania a kto bude v dome spolu s vami bývať. Predstava bývania v lone prírody, mimo civilizácie, môže byť na pár mesiacov úžasná, ale všetko sa môže ľahko odrazu zmeniť.