V dnešnej dobe pokračovania finančnej recesie a hospodárskej krízy sa mnoho majiteľov nehnuteľnosti dostáva do finančnej tiesne, mnohokrát aj nie svojou vinou.
Mnohí nezvládajú splácať vysoké hypotekárne úvery alebo rôzne spotrebné úvery a podobne. Či už z dôvodu straty zamestnania, alebo v dôsledku neočakávaného dlhodobého zníženia príjmov do rodinného rozpočtu. Následne sa rozhodnete pre predaj bytu, aby ste predišli prípadnej exekúcií až dražbe. Takto získate aspoň časť prostriedkov na zaobstaranie si lacnejšieho bývania, poprípade nájmu bytu. Ale ako postupovať pri predaji poprípade kúpe bytu so záložným právom – ťarchou zapísanej v časti „ C“ listu vlastníctva.
V prvom rade by sme mali všetko riešiť cez renomovanú realitnú kanceláriu a nechať všetko na profesionálov. Nehnuteľnosti zaťažené ťarchami, ktoré sú obmedzujúce na predaj, vám správa katastra neprepíše na nového majiteľa. To znamená, že ich treba najskôr vysporiadať a zrušiť kvitanciou-splatením dlhu. Samozrejme máme na mysli len ťarchy, ktoré sa viažu na pohľadávky, ktoré má vlastník bytu k iným právnym subjektom (exekútor, hypotekárna banka, nebankové inštitúcie, právo doživotného bývania a užívania voči inej osobe a podobne).
V prípade exekúcií viazaných na byt, treba riešiť splatenie dlhu u exekútora a nie u toho subjektu, voči ktorému máme dlžobu, nakoľko už sú tam zarátané aj poplatky za exekútorske konanie. Pri ťarche na byt, ktorá je viazaná na iné subjekty, napríklad na nebankové pôžičkárne, postupujeme podobne ako pri exekučnom konaní. Ale ako je to pri splatení hypotekárneho, alebo stavebného úveru banke ktorým sme kúpu bytu financovali? V prípade ak záujemca o kúpu bytu disponuje hotovosťou je to jednoduchšie. Stačí vyplatiť váš úver v banke a banka je povinná zaslať na príslušnú správu katastra kvitanciu o splatení úveru a tento následne bezplatne túto ťarchu odstráni.
Ak sa záujemca o kúpu nehnuteľnosti rozhodne, že na vašu nehnuteľnosť si tiež zoberie úver je to trochu zložitejšie. Menej zaužívané je prevzatie úveru z predávajúceho na kupujúceho. V praxi viacej funguje splatenie úveru predávajúcich, úverom kupujúcich aj z inej banky do inej. Preto v takomto prípade ihneď na začiatku si zistite, či banky budú navzájom spolupracovať. Preto je dobré vybavovať svoj úver cez hypotekárneho poradcu, za jeho služby väčšinou neplatíte, nakoľko jeho odmenu mu vypláca príslušná banka.
Pri predaji bytu ešte nezabudnite, že kataster pri prevode na nového majiteľa vyžaduje potvrdenie od správcu bytu o splatení všetkých nedoplatkov a nájomného zo strany predávajúceho. Tento doklad sa prikladá ku kúpnym zmluvám a k návrhu na vklad vlastníckeho práva. Bez neho a bez odstránenia obmedzujúcich tiarch, ktoré sa viažu k vlastníctvu bytu vám príslušná správa katastra vaše katastrálne konanie preruší.