Aké sú výhody a nevýhody prenájmu nehnuteľnosti? Sťahujete sa do lepšieho a nechávate si aj pôvodný byt, či dom alebo ste zdedili nehnuteľnosť, ktorú nepotrebujete predať? Pri rozhodovaní sa o prenájme obytných priestorov je vhodné postupovať hlavne podľa vašich preferencií, okolností a potrieb. A samozrejme zvážiť, čo všetko sa môže stať a s čím treba počítať.
Výhody prenájmu nehnuteľnosti
Ak prenajmete nehnuteľnosť s dobrou cenou a máte šťastie na podnájomníkov, môže vám prenájom zabezpečiť celkom slušný vedľajší príjem. Samozrejme, treba z ceny prenájmu odpočítať poplatky za energie a správy domu, či daň z príjmu, ktorú musíte štátu za túto činnosť odviesť. Samozrejme na začiatok je treba zistiť ceny prenájmov vo vašej oblasti, aby ste nešli pod cenu alebo naopak zbytočne vysoko nad ňu, lebo každý jeden mesiac bez nájomcu je strata stovky eur. Nakoľko pri prenájme ste stále vlastníkom nehnuteľnosti, môžete sa tešiť, ak ceny domov a bytov porastú a tým porastie aj cena vašej nehnuteľnosti. Okrem zisku z prenájmu sa vám pasívne zvyšuje hodnota vášho majetku.
Ak máte na byt hypotéku a prenajmete ho, suma za prenájom vám dokáže pokryť časť hypotekárnych výdavkov (v minulosti dokonca celú výšku). Budete tak mať o starosť menej s platením pôžičky a zároveň budú priestory stále vaše.
Ak by sa vaše osobné podmienky hocako zmenili, stále máte kde bývať, priestory môžete kedykoľvek využiť vy alebo prípadne vaši príbuzní. Nehnuteľnosť tak môže pre vás znamenať istotu aj v dobe, keď sa vám nebude celkom dariť alebo sa vám zmení životná situácia.
Nevýhody prenájmu nehnuteľnosti
Tak ako má prenájom svoje výhody, je dobré si uvedomiť aj nevýhody, aby ste neskôr neboli nemilo prekvapení.
Príprava bytu, či rodinného domu na prenájom môže byť zdĺhavá, a to najmä ak je nehnuteľnosť staršia. Zároveň existuje možnosť, že bude treba investovať nielen do prerábky, aby všetko fungovalo a vyzeralo ako má, ale aj do zariadenia a spotrebičov. Za dobrú cenu sa vám podarí prenajať iba pekne vyzerajúce a funkčné priestory, ktoré sú ideálne kompletne zariadené aj so všetkými základnými elektrospotrebičmi.
Počas prenájmu priestorov sa môže stať, že staršie spotrebiče, sprcha či toaleta vypovedajú svoju funkciu a vy budete musieť dať veci opraviť, vymeniť, či zavolať údržbára a to na vaše náklady. Môžu sa vám teda objaviť nečakané výdavky navyše.
Navyše treba počítať, že príjmy z prenájmu je potrebné uviesť v daňovom priznaní a zdaniť zisk (nakoľko za rok je pre daňovú povinnosť určená suma nad 500 €, ktorú dosiahnete veľmi rýchlo).
Najväčším problémom pri prenajímaní obytných priestorov býva častá výmena nájomníkov alebo nezhody so správaním nájomníkov. Z týchto dôvodov je vhodné si vyberať vždy podľa referencií a spísať detailnú zmluvu o využívaní nehnuteľnosti. Takisto je nutné si určiť presný termín platby nájomného a vyžadovať jeho dodržiavanie.
Na to, aby pri prenájme všetko fungovalo tak ako má, je potrebné mať spísanú zmluvu, ktorá bude spĺňať všetky potrebné náležitosti. Ak sa necítite v tejto oblasti dostatočnými odborníkmi, je lepšie o túto prácu požiadať odborníkov v realitnej kancelárii, ktorí vám aj nájdu podnájomníkov, preberú si s vami všetko, čo je potrebné a potrebné dokumenty (zmluvu, odovzdávací protokol, fotodokumentáciu) vám vyhotovia za pár dní.