Správne triedenie odpadu je dôležitým krokom v ochrane životného prostredia a udržateľnom hospodárení s odpadom. V minulom storočí a začiatkom tohto bolo zvykom odpad vyvážať na skládky a zasypávať zeminou. Takto by sa naši potomkovia o sto, či dvesto rokov "topili" v odpade a bol by zakopaný za každým rohom. A aj preto sa legislatíva úplne zmenila a spustila sa recyklácia odpadu. Aký je všeobecný postup,
ako triediť odpad v byte alebo rodinnom dome?
Miestne predpisy
V prvom rade treba podotknúť, že
každá krajina má mierne iné predpisy, dokonca môžu byť rozdielne aj v susediacich obciach. Preto je v prípade presťahovania do novej lokality potrebné sa informovať u susedov, na miestnom úrade a podobne.
Separovaný zber
Odpad by mal byť triedený do rôznych kategórií. Typy triedeného odpadu sa môžu líšiť v rôznych oblastiach, ale bežné kategórie, ktoré sú platné asi v každej obci zahŕňajú papier, plasty a sklo.
Sklo (zelený kontajner)
Sklo bol prvý materiál, ktorý sa v minulosti separoval zvlášť. Voľakedy sa dokonca rozdeľoval na farebné a číre, to už dávno neplatí. Zaujímavosťou je, že práve pri triedení a odovzdávaní tohto materiálu sme najdisciplinovanejší a končí ho najmenej v čiernom kontajnery.
Plasty (žltý kontajner)
Voľakedy najväčšiu časť odpadu tvorili plasty a to výrazne. Odkedy sa začali PET fľaše zálohovať sa podiel rapídne zmenil, dokonca až tak, že polovicu žltých kontajnerov mohli zo sídlisk úplne stiahnuť z obehu. Aj napriek tomu veľa plastu končí v obyčajnom neseparovanom odpade z dôvodu lenivosti ľudí. Zaujímavosťou je, že práve do tohto kontajnera patrí vo veľa obciach aj hliník, či iný plechovkový odpad.
Papier a kartón (modrý kontajner)
Do tohto kontajnera patria noviny, časopisy, krabice a všetky iné papierové výrobky, ktoré by nemali byť znečistené, mokré ani mastné.
Plechovky (červený kontajner)
V niektorých mestách sú aj červené kontajnery, práve do nich patria hliníkové, či iné plechovky, v opačnom prípade patria do žltého kontajnera (plasty).
Zber kuchynského oleja (oranžový kontajner)
Opäť hlavne v mestách pribudli minulý rok (2022) oranžové kontajnery na zber kuchynského odpadového oleja. Ten by sa nemal vylievať do výlevky, nakoľko výrazne upcháva kanalizáciu a je ho dokonca možné ešte priemyselne zužitkovať.
Organický odpad (hnedý, čierny kontajner)
Organický odpad, ako sú zvyšky jedla a záhradný odpad, by mal byť zbieraný samostatne a je využitý na kompostovanie alebo dokonca na výrobu energie. Použitie kompostu značne znižuje objem odpadu a zároveň je veľmi užitočný. V niektorých obciach sa zvlášť zbiera kuchynský odpad (hnedý kontajner) a zvlášť ten záhradný (špeciálny čierny kontajner).
Oblečenie a textil
Ako sme spomínali v minulom článku, už v najbližšej dobe legislatívne pribudnú kontajnery na vyradený, nepoužiteľný textil. Doteraz síce kontajnery existovali, ale boli iba na šatstvo, ktoré sa dalo opäť použiť. Pravdepodobne budú červenej farby a majú dopomôcť k zníženiu objemu neseparovaného odpadu.
Nebezpečný odpad
Chemikálie, batérie, farby a iný nebezpečný odpad sú samostatná kategória. Musí byť správne uložený a odošle sa na spracovanie na mieste určené pre nebezpečný odpad. Nedoporučuje sa ich zahadzovať do bežných odpadkových nádob, nakoľko by v prípade skládkovania mohli vážne znečistiť spodné vody.
Vyradená elektronika
Starú elektroniku z domácností, ako sú staré mobilné telefóny, počítače, práčky, tlačiarne, chladničky, televízie a podobne, by ste mali odovzdať na zberné miesto určené pre elektronický odpad. Mnoho z týchto prístrojov obsahuje nebezpečné látky, ktoré by nemali skončiť na skládkach. V prípade kúpy novej elektroniky, vám zvyčajne za poplatok starú aj odvezú.
Veľký odpad a stavebný odpad
Všetko ostatné - nadrozmerné, ktoré nebolo vymenované vyššie, patrí na zberný dvor, ktorý je zo zákona v každej jednej obci. Tam patrí stavebný odpad, nábytok, nebezpečný odpad, veľká elektronika a podobne. Vo veľa mestách do určitého množstva dokonca bezplatne, stačí vám občiansky preukaz.
Na záver
Separovanie
v bytoch, domoch nie je žiadna veda, je v záujme nás všetkých a našich detí, či vnúčat, aby sme sa každý z nás zamysleli nad produkovaním čo najmenšieho objemu odpadu, ktorý nevytriedime. Nie je to ani drahé, ani časové náročné, je to len zvyk a chcenie pomôcť nášmu životnému prostrediu. Ak sme len zopár z vás inšpirovali, budeme veľmi radi, vaši potomkovia sa vám raz poďakujú.