Kúpa bytu na prízemí je v dnešnej dobe čoraz častejší jav. Aspoň vo väčších mestách, konkrétne novostavbách, ktoré ponúkajú práve tento typ bývania. Aké sú teda výhody a nevýhody a na čo je dobré myslieť?
V minulosti, boli takéto byty veľmi ťažko predajné, ba až nepredajné, nakoľko sa ľudia v nich báli bývať z dôvodu vykradnutia. Dnes sú veľakrát vyhľadávané práve v novostavbách, nakoľko práve takýto byt má väčšinou vlastnú predzáhradku, či veľkú terasu, čo je hneď prvá veľká výhoda - cítite sa často ako v rodinnom dome a máte výbeh pre svoje deti. Naopak v starších panelákoch je výhoda to, že väčšinou nemusíte šľapať po schodoch (veľa starých domov nemá výťah) a sú vhodné pre imobilných ľudí na vozíkoch, či problémoch s chôdzou.
Ako je to s bezpečnosťou?
V dnešnej dobe sa až tak obávať nemusíte, nakoľko zlodeji nebudú riskovať vykrádanie bytu cez okná na sídliskách, kde je veľký ruch, či množstvo susedov oproti a zvolia skôr rodinné domy, či odľahlé nehnuteľnosti. Samozrejme, ak ich nelákate otvorenými oknami dokorán a vašou dlhodobou neprítomnosťou v práci, či dokonca na dovolenke. V novostavbách sú už bežným zvykom kamerové systémy, SBS služba, či uzavretý areál, čo bezpečnosť rapídne zvyšuje. V prípade strachu sú bežné vonkajšie rolety, či fólie, proti rozbitiu okna.
Náklady na byt na prízemí
Pri tomto type bývania je treba počítať s vyššími nákladmi, ako je to na medzipodlaží, nakoľko vás nikto "nevykuruje" od podlahy vášho bytu. V lepšom prípade sú pod vami garáže, či pivnice, čo je tá lepšia možnosť, ak však ste priamo "na základovej doske", vaše náklady na vykurovanie budú skutočne veľmi vysoké. Naopak, ak máte v dome výťah, tak v tomto prípade sa naň skladať nemusíte, kde zas pár eur mesačne ušetríte. To isté platí väčšinou aj o upratovacích službách (ak máte upratovaciu službu spoločných priestorov), nakoľko vy využívate iba spoločné prízemné priestory a nie medziposchodia.
Problémy s vlhkými stenami
V prípade, že bývate na prízemí sa môžu vyskytnúť vlhké steny od okolitého okolia. Tento problém musíte riešiť so zástupcom bytového domu a ten zas so správcom domu, ktorý musí stav skontrolovať a v prípade potreby zabezpečiť nápravu - spodnú izoláciu bytového domu. Samozrejme tento stav môže trvať dlhšiu dobu, ale náprava musí byť zaistená z bytového fondu opráv, nakoľko ide o vonkajší obvod bytovky.
Predaj nehnuteľnosti
A ako je to z nasledovným predajom? Všetko záleží od lokality, stavu nehnuteľnosti a vybavenia (predzáhradka, terasa, oplotenie, bezpečnosť). V novostavbách je cena bytu väčšinou vyššia, nakoľko má väčšinou pridanú hodnotu vlastnú predzáhradku. V starších panelákoch je naopak cena výrazne nižšia z dôvodu dispozičného riešenia okolia. Avšak nakoľko imobilných ľudí pribúda a takýchto nehnuteľnosti je len pár, tak sa vždy nájdu záujemcovia práve o takýto typ bývania.
Na záver
Každá nehnuteľnosť má svoje výhody aj nevýhody a platí to aj v tomto prípade. Ak môžme odporučiť, tak bývanie v novostavbe s vlastnou predzáhradkou je úplne iné bývanie, niečo medzi bytom a rodinným domom a ak máte malé deti, tak si to naozaj užijete.