Uvažovali ste niekedy o zmene povolania? A o tom, že úplná zmena profesie je veľmi náročná, či už časovo, finančne alebo vedomosťami? Ako sa stať profesionálnym realitným maklérom?
Možnosti realitného vzdelávania
Na slovenskom trhu je na výber viacero realitných vzdelávacích procesov, či už cez rôzne realitné agentúry, asociácie, akadémie a podobne. Ide o organizácie, ktoré za poplatok zabezpečia vzdelávací proces, väčšinou jednorázového charakteru, alebo školení rozdeleného na viac dní, či úrovní. Takéto školenia bývajú najčastejšie fyzického - prednáškovitého charakteru, online metódou alebo formou štúdia pomocou manuálov a elektronických formulárov. Druhou možnosťou vzdelávania a štartu je vstúpiť do realitnej kancelárie, ktorá zaúča - školí záujemcu o prácu makléra priamo v praxi, prípadne pravidelným vzdelávaním.
Realitné vzdelávanie cez akadémie a agentúry
Prvou možnosťou je vzdelávanie cez agentúry. V tomto prípade vás budú školiť ľudia, ktorí sa danej problematike venujú alebo venovali v minulosti. Za školenie si zaplatíte niekoľko stoeur a dostanete štúdijné materiáli. V prípade, že chcete pokračovanie, je možné sa prihlásiť na školenie č. 2, 3, 4 a podobne, vždy za určitý poplatok. Výhodou je, že prihlásiť sa môže naozaj každý. Nevýhodou, že na takýchto školeniach sú veľakrát lektori, ktorí problematiku ovládajú len teoreticky, prípadne zo štúdia alebo z dávnej minulosti. Taktiež treba myslieť na to, že absolvovanie teoretických školení a zaplatenie poplatkov (ktoré sa môžu vyšplhať až do niekoľko tisíc eur) z vás hotového makléra nikdy nespravia, ale na druhej strane vám určite pomôžu k vášmu profesionálnemu rastu a uvedenia do realitnej problematiky.
Realitné vzdelávanie v praxi
Druhou možnosťou je vstup do realitnej kancelárie. Tu odporúčame si vždy dôkladne prejsť alebo sa informovať, ako prebieha proces zaškolenia. Nejedenkrát sme sa stretli s maklérmi, ktorí začínali v menších realitných kanceláriach štýlom - tu máš prístupové údaje do nášho informačného systému, tu sú čísla, volaj predávajúcim a potom...
V tých profesionálnejších realitných kanceláriach majú pravidelný realitný vzdelávací program - akadémiu (niekoľkokrát do roka), vstupné školenia, mentoring, webináre, či iné maklérske vzdelávacie aktivity. Je to hlavne preto, že väčšie realitné kancelárie si nemôžu dovoliť mať adekvátne nevyškolených maklérov, či spolupracovníkov, ktorí nemajú základné realitné vedomosti.
A ako si teda vybrať v tomto smere? Zistite si, čo ktorá realitná kancelária ponúka, aké sú poplatky za takéto školenia (žiadne, pravidelné, mesačné, či poplatky za každé absolvované školenie), ako je to s mentoringom (osobný rozvoj a vzdelávanie osobnosti) počas práce realitného makléra. Tiež si overte, či daná realitná kancelária prijíma aj úplných nováčikov v obore, nakoľko je veľa takých, ktoré sa vzdelaniu nevenujú vôbec, alebo len okrajovo a ani aktuálnym svojich maklérov neponúkajú žiaden rozvoj, nápady, či vedomosti z praxe.
Na záver
Ak chcete zmenu a stať skutočným realitným profesionálom, alebo už ste realitným maklérom a chcete mať zabezpečené pravidelné vzdelávanie a čo najlepší realitný servis, dobre si pozrite webovú stránku danej realitnej kancelárie, ktorú chcete osloviť. Aby sa nestalo, že si vyberiete zle a daná situácia vás tak znechutí, že ešte ani v realitách nezačnete a rozhodnete sa v tejto profesii skončiť.
A ešte jedna rada na záver, žiadne školenia ani najlepší mentoring na svete nepomôže, ak nebude iniciatíva, chuť a 100% nasadenie z vašej strany. Bude to chcieť veľa času, sebazaprenia, učenia, veď ako sa hovorí (a v realitách veľká pravda): "Keby to bolo také ľahké, robil by to každý."
Držíme vám palce, nech sa v prípade záujmu sa stať naozaj uznávaným realitným maklérom vo vašej lokalite podarí.