Ak plánujete kúpiť nehnuteľnosť na hypotéku, je dôležité vedieť, ktoré typy nehnuteľností sú bankou akceptované, a ktoré naopak nie. Na čo by ste mali pri výbere nehnuteľnosti myslieť a na čo si dať pozor?
Typy nehnuteľností, ktoré banka akceptuje
Banky na Slovensku sú pomerne konzervatívne, pokiaľ ide o typy nehnuteľností, ktoré sú ochotné financovať. Najdôležitejšou podmienkou je, že nehnuteľnosť musí byť na území SR. Najčastejšie sú to rodinné domy, byty v novostavbách alebo aj starších bytových domoch (aj bez pozemku), ale aj komerčné nehnuteľnosti ako obchody, kancelárie alebo sklady, ktoré sú vo vlastníctve fyzickej osoby (výnimka pri prebiehajúcej výstavbe).
Je dôležitý celkový stav nehnuteľnosti a dobrý znalecký posudok. Pozor, aby sa zhodovali údaje na liste vlastníctva so skutočným stavom. Okrem výberu nehnuteľnosti následne treba banke doložiť všetky potrebnú dokumentáciu, aby bola hypotéka schválená.
Vhodné nehnuteľnosti akceptované bankami
- byt, ktorý je v osobnom vlastníctve (dá sa aj bez pozemku),
- rodinný dom (aj s pozemkom),
- stavebný pozemok (kúpa alebo výstavba na ňom),
- apartmány určené na bývanie,
- rekreačné chaty (POZOR - hypotéku musíte splatiť do 8 rokov).
Nehnuteľnosti, ktoré banky obvykle neakceptujú
Na druhej strane, existujú aj typy nehnuteľností, ktoré banky obvykle nepovažujú za prijateľné záruky. Medzi ne patria napríklad pozemky bez stavebného povolenia, nehnuteľnosti v zlom stave alebo nehnuteľnosti, ktoré sú predmetom právnych sporov. V prípade, ak zistíte, že na nehnuteľnosti viazne exekúcia, či vecné bremeno dožitia, je možné takúto kúpiť len z vlastných zdrojov. Taktiež je veľký problém prístupová cesta k pozemku, na ktorej sa nehnuteľnosť nachádza (ak nie je vysporiadaná a nie ste vlastník, alebo nemáte zmluvne ošetrený prístup k pozemku) banka nemusí hypotéku schváliť.
Nevhodné nehnuteľnosti pre banky
- orná pôda, lesy, lúky,...
- družstevný byt (niektoré banky robia výnimky),
- bytový dom,
- apartmán, v ktorom sa nedá bývať,
- výrobné, prevádzkové a poľnohospodárske objekty,
- pozemok, no ktorý nie je možné dostať stavebné povolenie,
- nevysporiadané nehnuteľnosti a nehnuteľnosti v exekúcii,
- pozemky evidované v registri „E“ katastrálneho operátu, pretože nie sú zamerané a presne ohraničené.
Špecifickým prípadom sú nehnuteľnosti s ťarchou - záložným právom, pričom každá banka má svoje podmienky, ktoré ťarchy akceptuje.
Ako zvýšiť šance na schválenie hypotéky?
Pri rozhodovaní o tom, či je nehnuteľnosť akceptovateľná pre hypotéku, banka berie do úvahy viaceré faktory. Medzi ne patria napríklad aj jej trhová hodnota, technický stav, umiestnenie, ale aj to, či je nehnuteľnosť obývaná alebo nie. Ak chcete zvýšiť svoje šance na získanie hypotéky, odporúčam vám vybrať si nehnuteľnosť, ktorá je v dobrom stave, nachádza sa na atraktívnom, vyhľadávanom mieste, je obývaná a udržiavaná. Takisto je dôležité mať čistý register dlžníkov (úverový aj neúverový) a stabilný príjem. Ak by bola hodnota vašej nehnuteľnosti nedostatočná, môžete využiť možnosť založiť dve nehnuteľnosti, prípadne rozostavanú stavbu.