V prípade, že ste investor do nehnuteľností, máte viacero možností. Jednou z nich je aj kúpa investičného apartmánu, bytu, či rodinného domu, či už na Slovensku, alebo aj do zahraničných apartmánov, ale všetko má svoje ale. Prinášame zopár nevýhod, na ktoré by ste mali pri kúpe takýchto nehnuteľností myslieť.
Sezónnosť príjmu
Ak vám niekto sľubuje vysoký mesačný príjem z vašej budúcej investičnej nehnuteľnosti je dobre spozornieť a dobre všetko prepočítať. Každá dovolenková lokalita má svoju sezónnosť - prímorské nehnuteľnosti leto, horské zimu a bude sa to týkať aj tej vašej. Preto skôr trvajte na ročnej návratnosti, aby ste neskôr neboli sklamaný a nemali vašu nehnuteľnosť obsadenú len pár mesiacov do roka a zvyšok nepokryli ani mesačné prevádzkové náklady.
Zvýšená konkurencia
Tak ako aj vy máte záujem investovať do danej destinácie, tak sa nájde aj ďalších desať, či stovky záujemcov. Preto treba rátať, že časom pribudne v danej lokalite viac takých nehnuteľností a tým pádom budete mať výrazne vyššiu konkurenciu. Zníži sa počet záujemcov o prenájom, prípadne cena za pobyt bude výrazne nižšia, čo samozrejme spôsobí aj zníženie sľubovaného zisku.
Nepredvídateľné výdavky
Zatekajúca strecha, oprava fasády, klimatizácie, pravidelné maľovanie, opotrebovaný nábytok, pokazená sprcha, či elektrospotrebič a množstvo iných bežných súčasti nehnuteľnosti, ktoré sa proste časom opotrebujú, pričom za desať rokov sa daná suma môže vyšplhať až na desaťtisíce eur pri rodinnom dome. Výdavky, s ktorými ste pri kúpe a zisku určite nepočítali.
Závislosť od turistického odvetvia
Vo svete sú bežné ekonomické výkyvy - pokles/rast životnej úrovne a jedným z prvých postihnutých odvetví je práve turistika. Preto dovolenkový rozmach posledných rokov nemusí trvať večne, stačí sa pozrieť do roku 2009, kde práve dovolenky boli tým prvým, čo ľudia oželeli.
Vysoké začiatočné investície
Okrem ceny za vami vybranú nehnuteľnosť treba väčšinou počítať aj so zariadením a to s "kompletkou". Nejde len o nábytok, ale aj o spotrebiče, riady, vankúše a paplóny a množstvo iných drobností, ktoré sú potrebné k bežnému životu.
Správa dovolenkových nehnuteľností
Jedna vec je obrat a druhá je čistý zisk. Práve táto položka váš čistý zisk ovplyvní najviac - správa nehnuteľnosti. Nakoľko je vaša investičná nehnuteľnosť stovky alebo skôr tisícky kilometrov ďaleko, musíte si nájsť kvalitného a spoľahlivého správcu, ktorý sa o všetko postará. A nepôjde len o ubytovanie a odubytovanie hostí, ale aj o spracovanie objednávok, fakturáciu, komunikáciu s klientmi, marketing, upratovanie a v neposlednom rade údržbu - opravy, servis, výmenu poškodených súčasti apartmánu. Tu je treba počítať s 30-50% nákladmi z dosiahnutého obratu, s čím sa váš odhadovaný zisk zníži o tretinu až polovicu.
Zmeny v reguláciách
Z dlhodobého hľadiska je dobré v niektorých top destináciach myslieť aj na možné zmeny v lokálnych reguláciach. V Benátkach a iných top destináciach sa plánuje zaviesť vstupný poplatok, inde zas úplne znemožniť parkovanie, či dokonca vstup niektorých áut do historických centier miest a podobne, čo môže mať za následok úbytok ubytovaných hostí a presun do iných lokalít.
Daňové zaťaženie
Pravidlá týkajúce sa prenájmu krátkodobých dovolenkových apartmánov sa môžu časom výrazne meniť. Výšku miestnej dane určujú poslanci daného regiónu a tí môžu z roku na rok zdvihnúť dane pre dovolenkárov aj niekoľkonásobne bez komplikovaných celoštátnych zmien. Prípadne treba počítať aj so zdaňovaním celkového zisku, ktorý sa v každej krajine líši a môže sa v budúcnosti výrazne zmeniť. Tu si treba dať pozor na každoročné daňové priznania, aby sa nestalo, že sa stanete nechtiac daňových delikventom.
Na záver
Investovanie do dovolenkových nehnuteľností je dnešnej dobe veľmi rozšírené a obľúbené. Top destináciami sú na Slovensku Vysoké a Nízke Tatry, Liptov, Banská Štiavnica a v zahraničí prímorské letoviská v Chorvátsku, Španielsku, na Kanárskych ostrovoch a v modernom Dubaji. Ako sa vyvinie tento investičný realitný trh a či to bolo to správne rozhodnutie investorov uvidíme v najbližších desiatich rokoch. Ako sa vraví, ideálne je rozložiť riziko a jedným z nich je práve aj investícia do týchto nehnuteľností.