Pri svojej práci realitného makléra sa pravidle na obhliadke rodinného domu pýtajú kupujúci, či sa na pozemku nachádza studňa a najmä, či je funkčná. Studňa ako zdroj vody na vašom pozemku je v dnešnej dobe veľké plus. Pri starších nehnuteľnostiach je veľa studní zasypaných a znečistených, pritom studňa je praktickým, cenovo dostupným, ale aj ekologickým riešením zásobovania vodou.
Druhy studní
Najčastejšie sa stretávame s dvomi druhmi studní - kopané a vŕtané. Kopané studne sú tradičným a overeným spôsobom získavania vody, ktorý sa vyznačuje jednoduchšou realizáciou - kopanie, hĺbenie a narážanie.
Vŕtané studne sú moderným riešením, ktorý umožňuje čerpanie podzemných vodných zdrojov z väčšej hĺbky a využíva sa vŕtací mechanizmus v závislosti od geologických podmienok lokality a pod dohľadom odborníka.
Pred samotným kopaním/vŕtaním treba správne určiť vhodné miesto pre vašu studňu. Aj dnes sa stále využívajú schopnosti tzv. prútikára (hľadač vody), ktorý dokáže určiť, kde sa v podzemí nachádza prameň - zdroj vody a dokonca v akej hĺbke. (Prútikárstvo je pseudovedecká metóda vyhľadávania podzemnej vody založená na psychickej citlivosti osoby.)
Využitie studní
Studňa je zdroj vody, ktorá sa najčastejšie využíva na zavlažovanie záhrady či trávnika, napájanie zvierat, využitie v domácnosti alebo aj ako zdroj pitnej vody. Pri použití vody zo studne na pitie, varenie či osobnú hygienu, je nevyhnutné mať urobený rozbor o kvalite vody a vyjadrenie o vhodnosti jej používania. Najväčšou výhodou studne je nezávislosť v zásobovaní vodou od verejného vodovodu a tiež značná úspora financií. Treba však rátať, že realizácia studne nie je zadarmo.
Materiál
Pôvodné, staré studne boli zhotovené: spodná časť - základňa vydlabaním v hline či vytesaním v skale, následne boli steny vymurované z kameňa či tehál. V súčasnosti sa používajú betónové skruže s min. priemerom 1meter, ktoré sa zapúšťajú a podkopávajú (alternatíva PVC skruže). Pri vŕtaní studní sa najčastejšie používajú tvrdené plastové rúry PVC-U, ktoré sú síce dostatočne odolné, nie však dlhodobé, a ich inštalácia je náročnejšia, lebo sú menej odolné voči mechanickému poškodeniu. (riziko pri nevhodnom podloží)
Cena studne
Pred realizáciou si treba vyčleniť rozpočet na výkopové práce, dodanie materiálu, technológiu, čerpadlo,... Cenu najviac ovplyvní použitá technológia, podľa geologického podložia, a hlavne celková hĺbka studne. Cenové rozmedzie je 65 – 110 Eur za bežný meter hĺbky studne a záleží od podložia, náročnosti a kvality rúr.
Studňa pri rodinnom dome, či chalupe je v súčasnosti veľmi obľúbená a žiadaná a mesačné čakacie doby nie sú nič ojedinelé. Ak patríte ku šťastlivcom, ktorí studňu na pozemku majú, určite ju zachovajte, pravidelne čistite a hlavne používajte. V prípade, že sa rozhodnete si studňu zhotoviť, nezabudnite, že na ňu potrebujete oficiálne stavebné povolenie a s realizáciou sa obráťte určite na odborníka - firmu, ktorá vám poradí, aký druh zvoliť a zabezpečí všetky práce a materiál.
Nezabúdajte, že studňa môže byť dokonca aj pekný dekoračný prvok vo vašej záhrade :)