Realizácia čističky odpadových vôd pre svoj rodinný dom alebo chalupu je zložitý proces, ktorý zahŕňa viacero krokov. Od výberu správnej technológie, cez vybavenie potrebných povolení, až po samotnú inštaláciu a uvedenie do prevádzky. Odporúčam vám spoliehať sa na odborníkov, ktorí majú s týmto procesom skúsenosti.
Menšie čističky odpadových vôd (domové) sú vhodné pre menšie budovy a objekty ako sú napr. rodinné domy, chaty, chalupy, malé rekreačné zariadenia, reštaurácie, malé prevádzky...
Technológia ČOV
Z hľadiska technológie pozostáva ČOV z týchto častí:
- mechanické predčistenie (hrablicový kôš, denitrifikačný selektor)
- oxická sekcia (aktivačná časť s jemnobublinnou aeráciou)
- separačná sekcia (separátor)
Aké sú náklady na čističku odpadových vôd
Náklady na čističku odpadových vôd sa môžu líšiť v závislosti od veľkosti nehnuteľnosti, počtu jej obyvateľov a od vybranej technológie. Je dôležité vždy zohľadniť aj náklady na jej prevádzku a údržbu. Všeobecne sa dá povedať, že prvotné náklady sa pohybujú v rozmedzí niekoľko tisíc eur a návratnosť je v horizonte niekoľkých rokov.
Výhody a nevýhody čističky odpadových vôd
Medzi hlavné výhody čističky odpadových vôd patrí ochrana životného prostredia a možnosť opätovného využitia prečistených vôd. Takáto voda sa môže využívať na závlahu záhrady alebo aj napríklad splachovania toalety, čím sa šetrí pitná voda. Taktiež ju môžete prípadne vypustiť do trativodu či dokonca aj potoka.
Na druhej strane, čistička odpadových vôd prináša aj niekoľko nevýhod. Medzi ne patrí napríklad vyššie náklady na inštaláciu a údržbu, ale aj potreba pravidelného čistenia a kontroly. Pri bežnej prevádzke sa môže šíriť v blízkosti zápach, čo nemusí byť veľmi príjemné vám ani vašim susedom. Je dôležité si tieto faktory zvážiť a to hlavne v prípade možnosti sa napojiť na dostupnú kanalizáciu.
Čo na to legislatíva?
Legislatíva týkajúca sa čističiek odpadových vôd je na Slovensku pomerne komplikovaná a hlavne prísna. Pred inštaláciou čističky je potrebné získať stavebné povolenie od príslušného úradu a dodržiavať všetky predpisy týkajúce sa manipulácie s odpadovými vodami. Taktiež v obciach, kde je zavedená verejná kanalizácia, vám bežne čističku postaviť nedovolia a ste povinný svoju nehnuteľnosť pripojiť priamo k nej. Odporúčame vám sa preto poradiť s odborníkom, ktorý vám pomôže a poradí zvládnuť celý proces vybavovania, schvaľovania a realizácie.