FUNKCIA A KONŠTRUKCIA KOMÍNA
Komín je nevyhnutnou súčasťou starých domov i novostavieb, jeho hlavnou úlohou je odvádzať spaliny, ktoré vznikli spaľovaním paliva v tepelnom spotrebiči. Napájajú sa do neho kachle, pece, krby alebo plynové kotle (prívod čerstvého vzduchu). Konštrukcia komína je závislá na type vykurovacieho zariadenia, ktoré sa v dome používa. Komín môže byť jednovrstvový alebo viacvrstvový s komínovou vložkou. Jednovrstvový komín môžete použiť len tam, kde sa jedná o občasne používanú stavbu (napr. chatka, letný domček) . V rodinných domoch už musí byť viacvrstvový komín s vložkou a najlepšie aj s tepelnoizolačnou vrstvou. Ku zmene, vylepšeniu komína, musí dôjsť, ak zmeníte typ paliva, zmeníte spotrebič, alebo ste komín viac ako 2 roky nepoužívali.
Pokiaľ to konštrukcia komína umožňuje, tak je možné ho využiť aj na prívod vzduchu. Na tento účel sa používa multifunkčná šachta alebo priestor okolo samotného prieduchu, závisí od konkrétnej konštrukcie, skladby, komínového telesa. Aby komín fungoval, musí mať ťah, ten získame výškou komína a teplotou spalín. Komín aktuálne musí byť pre pevné palivá vysoký minimálne 6m , ak je pripojený spotrebič na tuhé palivá (drevo, uhlie, ekohrášok, pelety). Minimálna výška vyústenia pre plynové spotrebiče je 4m nad terénom.
Komín môže byť v interiéri alebo exteriéri, tzv. na fasáde - takéto riešenie je populárne najmä pri rekonštrukciách domoch alebo keď sa dorábajú kachle, krb alebo kotol na tuhé palivo - úspornejšie a pohodlnejšie riešenie. Komín môže byť vstavaný, pristavený alebo samostatne stojaci.
KOMÍN A JEHO ČASTI
Ochrannú funkciu komína má komínový plášť, ktorý tvorí vonkajšiu vrstvu komína. K odovzdávaniu plynných spalín do ovzdušia slúži komínový prieduch (zvislá dutina v komíne, prierez môže byť kruhový, štvorcový alebo obdĺžnikový), dymovod (prepája spotrebič s komínom - výstup spalín), sopúch (otvor pre zapojenie dymovodu do vnútornej vložky komína), vyberací otvor (je určený k vyberaniu tuhých spalín - sadzí) a vymetací otvor (k čisteniu prieduchu), hlava komína (tvorí ukončenie komína nad strechou) a občas sa používa komínový nadstavec (predlžuje účinnú výšku komína).
POUŽITÝ MATERIÁL
Na výber pre výstavbu je niekoľko možností. Pre rýchlosť a jednoduchosť výstavby je výhodný oceľový komín z nehrdzavejúcej ocele. V novostavbách je často používaný keramický systém so šamotovou vložkou, tepelnou izoláciou a tvárnicou z ľahčeného betónu. Výhodou keramického systému je, že sa stáva po zabudovaní v interiéri "neviditeľným". Pri výbere z oboch typov komínovej konštrukcie je si potrebné vybrať taký, ktorý je odolný pri vyhorení sadzí. To je dôležité pri tuhých palivách, ktoré tvoria pri prevádzke spotrebičov sadze. Pri kovových systémoch musíme brať do úvahy, že ich povrchová teplota dosiahne pri vyhorení sadzí viac ako 300°C, preto je potrebné venovať pozornosť prestupom stropmi a strechami!
Pri plynnom palive, kedy je pripojený dnes už štandardný kondenzačný spotrebič, je potrebné, aby bol komín kyselinovzdorný a odolný proti korózii.
VHODNÉ VYKUROVANIE
Výber vhodného vykurovania a spôsobu prevádzky je dôležitý nielen pre komfort bývania, ale aj pre správnu funkciu komína. Vždy je dôležité, aby bol správne nadimenzovaný. Správnu funkciu komína dosiahneme správnym návrhom priemeru komínového prieduchu - ten by mal stanoviť projektant kúrenia. Vo všeobecnosti platí, že pre plynový kotol vyhovuje priemer 80-140 mm, pre krbové kachle 150-180 mm, pre krbovú vložku bude vyhovujúci priemer 200 mm. Závisí samozrejme od konkrétneho typu pripojeného spotrebiča. Preto je už dopredu správne vedieť (pred stavbou a realizáciou komína), aký bude pripojený spotrebič.
ÚDRŽBA A REVÍZIA KOMÍNA
Prvá revízia podľa Vyhlášky č.401/2007 je potrebná ku kolaudácii stavby. Vtedy osoba odborne spôsobilá - kominár/revízny technik kontroluje a overuje bezpečnosť a funkčnosť spalinovej cesty. Následne je užívateľ povinný sa pravidelne starať o komín. Teda pravidelne čistiť a kontrolovať spalinovú cestu (na tuhé palivá, do 50kW výkonu spotrebiča) minimálne každé 4 mesiace. Čistiť aj kontrolovať môžete komín sami, musíte si však o tom viesť záznam, čo je dôležité napríklad kvôli poisteniu nehnuteľnosti. Cieľom týchto povinných kontrol komínov je zabezpečiť ochranu a bezpečnosť ľudí, znížiť poruchovosť, odhaliť technické závady a zvýšiť odolnosť konštrukcie komínov (tieto kontroly sú povinné aj pre chaty a chalupy.)
Dôrazne však odporúčame si na svojej nehnuteľnosti aspoň raz ročne nechať komín skontrolovať kominárom. Pred začiatkom vykurovacej sezóny skontrolujete, či je prieduch voľný, či niečo (husté pavučiny, osie hniezdo) nebráni riadnej a bezproblémovej funkcii.
ODPORÚČANIE ODBORNÍKA
Používajte na vykurovanie vždy primerané množstvo paliva, v správnom stave, odporúčaným spôsobom a najmä v správne pripojenom spotrebiči. Nikdy nepoužívajte svoj spotrebič ako spaľovňu odpadov. Venujte pozornosť komínu a spotrebiču, pravidelne ho čistite, odmení sa vám bezproblémovou a úspornou prevádzkou.