Drevo je v interiéri bytov, rodinných domov, či chalúp veľmi obľúbený a často využívaný dekor. Použitie dreva a drevených prvkov vo vlhkom či mokrom prostredí má však svoje špecifické podmienky, ktoré treba dodržiavať. Nezabúdajte však na zásadu, že menej je často viac.
Drevo vyzerá pekne samostatne, ale aj v kombinácii s keramikou, kameňom (mramor, žula), sklom, betónom a so zlatými, mosadznými a medenými doplnkami. Drevené prvky pôsobia v dizajne bytu či rodinného domu príjemne a ukľudňujúco. Dodávajú priestoru pocit harmónie a relaxu. V kúpeľni vynikne drevo aj ako obkladový materiál alebo na podlahe, čo je trend posledných rokov. Nekombinujte však viacero rôznych druhov drevín a štruktúr, nepôsobí to pekne a zmenšuje sa opticky priestor. Je dôležité si vybrať vhodnú kombináciu, pri ktorej vynikne krása a charakter dreva.
Prečo nie je drevo v kúpeľni stále bežné?
Veľa ľudí má obavy zo správania sa dreva vo vlhkom prostredí. Je preto logické, že nie všetky druhy drevín sú vhodné pre využitie do vlhkého prostredia. Najvhodnejšie sú dreviny s vysokou hustotou, sú totiž odolnejšie pri dlhodobom pôsobení vlhkosti a vody. Ďalším mínusom je určite aj vyššia cena najmä tých exotických drevín.
Aké druhy drevín sú vhodné?
Najviac vhodné sú exotické druhy ako teak, merbau, wenge, ipe, jatoba, massarandub, alebo bambus (cena je ale výrazne vyššia). Sú veľmi tvrdé a prirodzene olejnaté, dobre odolajú vode a to dokonca aj bez impregnácie.
Z našich slovenských drevín sú vhodné dub, buk, agát, orech či javor, ktoré si však vyžadujú špeciálnu úpravu tlakovou impregnáciou, lakovaním alebo prípadne úprava povrchu špeciálnym olejom (takáto úprava je pre vlhké prostredie nevyhnutná).
Drevená dýha ako alternatíva
V kúpeľni sa často ako alternatíva k prírodnému drevu používa drevená dýha, ktorá je skoro na nerozoznanie od masívu. Je nalepená na MDF doske alebo aj HDF doske (sú tvrdšie, hustejšie a ťažšie). Tá si zachováva rozmerovú stálosť pri pôsobení vlhkého vzduchu či vody. Môžete ju použiť dokonca na obklad vane - povrch musí byť ošetrený špeciálnym lakom.
Ošetrenie dreva
Väčšina drevín je antibakteriálna, ľahko ale podľahne plesniam a hubám. Kúpeľňa vo vašej nehnuteľnosti je ideálne miesto na ich premnoženie. Preto je drevo nutné ošetriť aj antimykotickými prípravkami.
Riadne neošetrené drevo vám začne hniť, praskať, skrúti sa a mení farbu. Nábytok treba dokonca ošetrovať aj dvakrát ročne a drevo, ktoré je vystavené vode, kľudne každé tri mesiace.
Pri správnej starostlivosti máte istotu, že drevo vydrží krásne dlhé roky a váš interiér nehnuteľnosti bude útulný už na prvý pohľad.