Vedeli ste, že priemerná denná spotreba vody na Slovensku na jedného človeka je 80 - 100 litrov vody?
Hovoríme samozrejme o pitnej vode, ktorá je upravená energeticky náročným procesom a jej zásoby sa míňajú. Je preto nevyhnutné, aby sme urobili maximum pre jej zachovanie, čiastočnú obnovu a šetrenie. Až takmer štvrtinu spotreby vody použijeme na splachovanie toalety... Prečítajte si naše tipy ako vodou šetriť, prispejete nielen k ochrane životného prostredia, ale aj ušetríte peniaze.
1. Sledovanie spotreby vody na meračoch
Pravidelným sledovaním meračov zistíte, akú spotrebu vody má vaša domácnosť a viete si spotrebu regulovať a tým aj šetriť - štatisticky sa z dôvodu sledovania stavu spotreba v nehnuteľnostiach zníži až o 5-15 %.
2. Systém na zber dažďovej vody
V rodinných domoch alebo záhrade vieme využiť aj dažďovú vodu, ktorá by inak skončila v kanalizácii alebo sa vsiakla do zeme. Túto vodu vieme efektívne zachytiť, uskladniť v zberných nádobách a použiť na splachovanie, či polievanie trávy a záhrady. Vstupné náklady na vybudovanie tohoto systému môžu byť vyššie (záleží od náročnosti) a návratnosť je preto dlhodobejšia, no z enviromentálneho hľadiska má veľký význam.
3. Využite odpadovú vodu
Odpadovú vodu z vaní, spŕch a umývadiel možno zrecyklovať a opätovne využiť na splachovanie, polievanie a zavlažovanie záhrad. Táto ,,sivá" voda je upravená filtráciou alebo čističkou a uskladnená v nádrži. Kvôli dlhšej dobe návratnosti nákladov sa skôr vyplatí tento spôsob pri rodinných alebo bytových domoch.
4. Kontrolujte a opravujte kvapkajúce batérie
Ak si všimnete kvapkajúci kohútik, nečakajte s jeho opravou. Výmena tesnenia je pomerne jednoduchá a lacná oprava, inak sa minie zbytočne aj 5000 litrov pitnej vody ročne na JEDEN jediný kvapkajúci kohútik.
5. Zatvárajte vodovodné kohútiky
Pri umývaní zubov alebo rúk nenechávajte pustenú vodu, umývanie riadu pod tečúcou vodou je tiež zbytočné plytvanie. Za minútu prejde kohútikom až 5 litrov a v tomto prípade úplne zbytočne. Vynásobte to počtom dní a počtom obyvateľov nehnuteľnosti a výsledok vás naozaj prekvapí.
6. Vyberte si správnu toaletu
Ak sa rozhodujete, akú toaletu použiť vo vašej domácnosti, investujte do toalety s duálnym splachovaním - zvlášť splachovanie na malú a veľkú potrebu.
7. Neodpúšťajte tečúcu vodu
Odpúšťanie vody do odtoku, kým bude dokonale studená alebo teplá, je prehrešok dnešnej doby a úplne zbytočné plytvanie.
8. Zabezpečte vodovodné potrubie
V prípade, ak máte zrazu vyššiu spotrebu, preverte, či nemáte poškodené potrubie. Stačí vypnúť vodu v celej nehnuteľnosti a skontrolovať, či sa vám netočia vodovodné hodiny (najlepšie odsledovať počas celej noci). Ak áno, dôvod je jasný - máte poškodené vodovodné potrubie o ktorom ani nemusíte vedieť.
9. Používajte správne umývačku riadu a práčku
Vedeli ste, že polovičné programy nespotrebujú len polovicu vody a energie, nejde teda o priamu úmernosť. Zapnite vždy len úplne naplnenú umývačku i práčku. A samozrejme, pri kúpe novej sledujte aj spotrebu vody na jeden cyklus umývania/prania.
10. Neprepĺňajte varnú kanvicu
Do kanvice nedávajte prebytočné množstvo vody. Naberte len toľko vody, koľko použijete. Šetríte nielen elektrinu, ale aj vodu a teda aj vaše peniaze.
11. Nepolievajte záhradu pitnou vodou
Na polievanie záhrady používajte vodu zo studne, dažďovú vodu alebo odpadovú zrecyklovanú vodu. Práve tu dokážete ušetriť počas roka najviac, preto aj keď vyššia investícia do studne sa vždy oplatí a jej návratnosť môže byť veľmi rýchla.
12. Využívajte ekotechnológiu pri hygiene
Integrovaná toaleta prepojená s umývadlom (použitá voda z umývadla sa hromadí v nádržke a je využitá na splachovanie WC) alebo kalibrovaný časovač na úsporu vody pri sprchovaní sú moderným a ekologickým riešením využívaným hlavne v ekologických domoch a novostavbách.
Ak sa každý jeden z nás pokúsi dodržiavať aspoň niektoré z uvedených tipov, je predpoklad, že môže priemerná ročná spotreba pitnej vody v domácnostiach poklesnúť v priemere o 30 - 40 % a to je už čo povedať a určite stojí aj za to.