Vegetačné strechy na rodinných a bytových domoch sú v súčasnosti ekologickým trendom v boji so zmenou klímy najmä v zahraničí, no už aj na Slovensku vznikajú rôzne projekty. Sú nielen investíciou do budúcnosti, ale ušetria vám aj peniaze vďaka tepelnoizolačným vlastnostiam a nižším nákladom na vykurovanie v zime a chladenie vašej domácnosti v lete. Tákáto strecha dokáže celkovo zlepšiť tepelný komfort. V niektorých developerských projektoch majú vegetačné strechy dokonca aj pobytovú funkciu.
TYPY VEGETAČNÝCH STRIECH
Podľa hrúbky použitého substrátu sú pre každú vegetačnú strechu vhodné rozdielne druhy vegetácie - rastlín, ktoré sú viac alebo menej náročné na starostlivosť a údržbu. Poznáme 3 základné typy:
Extenzívna strecha
Najčastejšie používaná, hrúbka súvrstvia je 60 - 150 mm a je to najlacnejšia varianta. Táto vrstva je pomerne ľahká, preto je vhodná skoro na všetky strešné konštrukcie. Jej údržba je minimálna, dokonca ju netreba vôbec zalievať - rastliny sú suchomilné (machy, rozchodníky, byliny, sukulenty, rôzne trávy).
Polointezívna strecha
Hrúbka tohto vegetačného súvrstvia je do 35 cm, možnosť pestovať špeciálne druhy menších drevín a rastlín, v období sucha vyžaduje zalievanie a výživu, skladbu súvrstvia treba voliť podľa zvolenej zelene a potrieb vybraných rastlín. V prípade, že chcete tento typ vegetácie, je potrebné dať posúdiť statikovi možnosti vášho domu, pretože krov/strecha musí byť dostatočne dimenzovaná - vrstva je oveľa ťažšia ako pri predchádzajúcom type.
Intenzívna strecha
Ostatné vegetačné súvrstvia s hrúbkou nad 35cm (hrúbka substrátu závisí od veľkosti, druhu a náročnosti rastlín), strecha je pochôdzna, vyžaduje pravidelnú údržbu ako zalievanie, kultivovanie či kosenie a výber rastlín závisí od využitia a zámeru strechy (okrasná či úžitková komunitná záhrada, mobiliár, spevnené plochy a menšie ihriská) - využitie najmä pri developerských projekty s rozsiahlymi terasami, či podzemnými parkovacími státiami s vegetačnou strechou. V tomto prípade sa takéto strechy plánujú a dimenzujú už v príprave projektu a dodatočne už takéto riešenia nie sú možné dorobiť z dôvodu statiky budov.
Najväčšie výhody vegetačných striech
- ekologickosť - využitie prírodných materiálov
- tlmenie hluku - najmä v mestách
- zníženie prašnosti
- estetickosť
- zachovanie zelene nie len na strechách, ale aj v okolí budovy
- úspora peňazí za energie
- udržateľnosť - možnosť obnovy
- zadržiavanie zrážkovej vody a jej následné odparovanie do ovzdušia (ovplyvňuje pozitívne klímu)
- tepelný komfort pod strechou
Vegetačná strecha sa najčastejšie realizuje pri novostavbách, ale nie je vylúčené ju dorobiť aj v prípade rekonštrukcií rodinných domov. Vhodný návrh takejto strechy závisí od požiadaviek klienta, ale aj množstva zrážok v danej lokalite, výkyvu teploty, sklonu strechy a celkovej nosnosti zvislých nosných konštrukcií a podložia. Udržateľnosť tejto strechy záleží na správnom architektonickom návrhu, na kvalite použitého substrátu v súvrství a pravidelnej údržbe. Na Slovensku už dokonca existujú firmy, ktoré sa venujú práve návrhom a realizáciam takýchto vegetačných striech rodinných a bytových domov.
V prípade, ak vás táto téma a riešenie zastrešenia zaujali, odporúčame obrátiť sa na skúsených odborníkov, ktorý vám radi pomôžu s návrhom a realizáciou tej vašej vegetačnej strechy.