Čo sú fotovoltické panely a ako fungujú?
Fotovoltické panely využívajú a absorbujú energiu zo slnka prostredníctvom článku a vyrábajú tak energiu, ktorú môžete použiť na prevádzku v domácnosti (vykurovania, tepelného čerpadla, osvetlenia, či pre domáce spotrebiče) alebo ju predať do verejnej distribučnej siete.
Hlavné výhody vlastnej fotovoltaiky
- využitie slnečnej energie na výrobu elektriny na pokrytie spotreby v domácnosti
- možnosť predaja vyrobenej elektriny do distribučnej siete
- energetická nezávislosť
- šetrnosť k životnému prostrediu
- možnosť používať elektrické spotrebiče aj tam, kde nie je verejná sieť elektriny
Aká je cena? Môžem získať nejakú dotáciu od štátu?
V závislosti od typu, veľkosti zvoleného systému a konštrukcie budovy, kde budú panely pripevnené, sa náklady výrazne líšia. Pri bežnom rodinnom dome je bežná cena 6 - 8 tisíc za kompletnú inštaláciu a pripojenie (bez fyzickej batérie). V tejto sfére je aktuálny pokrok enormný a ceny neustále klesajú, a naopak, účinnosť panelov sa rapídne zvyšuje.
Všeobecne platí:
- čím silnejší fotovoltaický systém (generujucí viac elektriny) zvolíte, tým bude drahší, no zároveň vám pokryje väčšiu spotrebu energie bytu, domu, chalupy a tým pádom aj viac ušetrí
- konvenčné fotovoltické panely sú výrazne lacnejšie ako škridle so zabudovanou fotovoltikou (existuje krytina, ktorá vyzerá ako bežná strešná škridla, no generuje elektrinu)
- vyrobenú elektrinu viete aj "predávať" do elektrickej verejnej siete, alebo ukladať do batérie (svojej alebo virtuálnej), ale najviac získate, ak ju máte kde okamžite spotrebovať
Vďaka projektu - Zelená domácnostiam je možné získať aktuálne maximálny príspevok od štátu vo výške 4 025€. Podmienky pre dotácie a druhy príspevkov je treba stále sledovať, pretože sa neustále menia a veľakrát sú vyhlásené len na krátke obdobie. Takúto dodávku a montáž musí vykonávať len certifikovaná firma.
Čo ak mám slabšie panely ako potrebujem alebo naopak silnejšie?
V prípade, že máte slabšie panely, ako potrebujete na chod domácnosti, alebo ak je zamračené, systém sám rozpozná potrebu napájania z verejnej siete. Naopak, ak bude vyrobená energia vyššia ako aktuálne potrebujete, vyrobená energia sa uloží do vašej batérie. Ak vlastné batérie nemáta, môžete využiť služby rôznych spoločností, ktoré ponúkajú ukladanie vo virtuálnej batérie alebo mať zmluvu s vaším distribútorom elektriny na odvádzanie prebytkov do siete.
Kde všade je možné namontovať a využiť fotovoltaické panely?
Výhodou bežných fotovoltaických panelov je ich univerzálnosť. Dajú sa namontovať na strechu vášho rodinného domu, chalupy, či bytového domu, unimobunky... a dokonca nezáleží ani na tom, či je strecha rovná, alebo sedlová. Časté využitie je aj na samotách, kde nie je možné napojiť nehnuteľnosť na verejnú elektrickú sieť.
Aká je predpokladaná úspora elektriny?
Konečná ročná úspora závisí od viacerých faktorov - sklon strechy, orientácia panelov ale hlavne počet slnečných dní vo vašej lokalite. Systém s 2,5 kWp (sila fotovoltaických panelov) zabezpečí asi 50% ročnej spotreby elektriny v bežnej domácnosti. Návratnosť vstupných nákladov na kúpu a montáž fotovoltaických panelov je 5 až 15 rokov.