Ako fungujú solárne kolektory na ohrev vody?
Ako nám už názov prezrádza, ide o systém, ktorý na ohrev vody potrebuje a využíva slnečné žiarenie. Existujú dva základné druhy a to: ploché kolektory a vákuové trubicové kolektory. V princípe fungujú rovnako - kvapalina (voda zmiešaná s nemrznúcou zmesou) prúdi cez slnečné kolektory a berie teplo zo slnka. Následne ohriata voda prechádza do špirály zásobníka teplej vody, kde ohrieva ostatnú vodu, ktorá sa využíva v domácnosti. Celý cyklus sa opakuje, voda sa vráti do panelov, aby sa opäť ohrievala. Väčšina plošných kolektorov majú panely veľké 3 a 4 m2, objem nádrže 150 - 200 litrov. Vákuové trubicové kolektory zaberajú oproti plošným menšiu plochu.
Využitie solárnych kolektorov
Teplo zo solárnych kolektorov sa využíva na ohrev vody v rodinných domoch a to na: podlahové vykurovanie, ohrev vody na umývanie, sprchovanie či umývanie riadu, ohrev bazénov, skleníkov a podobne.
Aké sú náklady a možná úspora?
Podľa typu a veľkosti solárneho domáceho systému sa bežné náklady na realizáciu pohybujú v rozmedzí 2 500 až 5 000 EUR. Pre domácich kutilov existujú aj jednoduchšie, menšie solárne systémy, ktoré vás vyjdú na 500 až 1 600 EUR.
Ak sa rozhodnete, pre montáž solárnych kolektorov, určite môžete využiť podporu od štátu (ak je vypísaná výzva). V tomto prípade však musíte použiť len certifikované systémy a musí byť realizovaná odborná montáž profesionálnou firmou. V rámci projektu Zelená domácnostiam môžete získať dotáciu až do výšky 2.300 EUR. Životnosť takéhoto systému sa pohybuje v rozmedzí 25 až 30 rokov, návratnosť investícií je cca 5 - 7 rokov. Výška úspor závisí od produkcie tepla, vývoju cien za energie a následnej spotreby vody a tepla v domácnosti.
Na čo myslieť pri realizácii solárnych kolektorov?
Táto alternatíva je určite skvelé riešenie ako ušetriť, no zároveň si treba pred realizáciou uvedomiť, na čo všetko sa budú využívať. Musíte správne odhadnúť spotrebu vo vašej domácnosti, treba zvážiť orientáciu umiestnenia na rodinnom dome, chalupe (ideálne juh-juhozápad), veľkosť a sklon strechy (cca 45°) a tiež je potrebný priestor na umiestnenie zásobníka vody.
Nakoľko sú úsporné a ekologické riešenia veľmi populárne, určite osadením solárneho systému zvýšite cenu vašej nehnuteľnosti a zároveň prispejete k ochrane životného prostredia.
Solárne panely si vyžadujú len minimálnu údržbu, kontrolu by ste mali vykonávať raz za rok a aspoň raz za 4 roky by ich mal skontrolovať odborník a pozrieť sa na opotrebovanie spojov a prepojení.
Na trhu existuje množstvo firiem, ktoré vám namontujú solárne kolektory na kľúč, či už na novostavbu alebo starší rodinný dom. Samozrejme odporúčame si pred realizáciu pozrieť referencie a porovnať ceny za kompletný solárny systém.