V dnešnej dobe už každý vie, že zatepľovanie domov nemá len estetický význam pre vašu nehnuteľnosť ale hlavne úsporné opatrenia. Správne zateplenie vám zároveň zaistí aj zdravšie bývanie, bráni premŕzaniu vonkajších obvodových stien, uchováva teplo vo vnútri (no vlhkosť odchádza von), takže klíma v interiéri je zdravšia a príjemnejšia. Po zateplení a výmene okien (ak je to už potrebné, ani plastové okná nie sú "navždy") oveľa ľahšie budovu vykúrite a to aj s menším zdrojom tepla. V lete sa zasa obvodové múry neprehrejú tak rýchlo a budete mať v dome chladnejšie, ako keby ste zateplenie domu nemali. Zateplenie teda chráni konštrukciu domu, zmierňuje teplotné výkyvy nosných konštrukcií, znižuje koróziu výstuže a nezanedbateľný fakt na cenu vašej nehnuteľnosti je krajší a modernejší vzhľad.
VÝHODY ZATEPLENIA
1. Vyššia hodnota domu na trhu nehnuteľností
Zateplená a obnovená budova má vyššiu hodnotu v porovnaní s pôvodnými nehnuteľnosťami.
2. Zníženie nákladov na vykurovanie
Náklady na vykurovanie sa môžu znížiť až o 50% a zároveň prispievate k ochrane životného prostredia, a to znížením emisií škodlivín do ovzdušia.
3. Predĺženie životnosti budovy
Nový tepelnoizolačný obal budovy chráni obvodový plášť a nosné konštrukcie pred klimatickými zmenami, spomaľuje degeneráciu a predlžuje životnosť budov.
4. Zníženie hlučnosti
Pri správnej hrúbke izolácie zvýšite zvukovoizolačné schopnosti domu.
5. Zlepšenie komfortu bývania
Zateplený dom zvyšuje celkový komfort - optimálne teploty vo vnútorných priestoroch, bez veľkých teplotných výkyvov.
6. Zvýšenie bezpečnosti
Pred samotným zateplením sa realizuje aj rekonštrukcia, kontrola alebo výmena starších, pôvodných konštrukčných prvkov a elektrických rozvodov.
7. Odstránenie tepelných mostov
Správna termoizolácia vyrieši problém s plesňami a zatekaním.
Pozor na najčastejšie chyby pri zatepľovaní domu:
- zle a nekvalitne spracovaný projekt zníži životnosť zateplenia,
- nedostatočná hrúbka materiálu na zateplenie,
- zateplenie len obvodového plášťa bez výmeny starých okien, či izolácie strechy,
- lacné materiály nemajú vhodné termoizolačné a paropriepustné vlastnosti (steny začínajú vlhnúť a plesnivieť),
- nevhodná vonkajšia úprava, ktorá nedostatočne chráni použitý materiál (vo fasáde vznikajú diery, prípadne sa odliepajú celé platne),
- nekvalitná práca stavebnej firmy (tepelné mosty, veľké špáry, zlá realizácia).
Aký materiál vybrať na zateplenie budov?
Okrem klasického bieleho polystyrénu sa používa aj sivý s prímesou grafitu (lepšie tepelnoizolačné vlastnosti), minerálna vlna (lepšie paropriepustné a protipožiarne vlastnosti - použitie na zateplenie vyšších stavieb, vhodná aj pre nízkoenergetické domy). Ako moderné a ekologické riešenie sa začal používa aj korok a konopné vlákna (nová minerálna izolácia s vyšším akustickým štandardom, menšia prašnosť, vhodná do vlhkejšieho prostredia).
Keď sa rozhodnete zatepliť váš dom, či už svojpomocne alebo oslovíte stavebnú firmu, vyberajte vždy vhodný a kvalitný materiál a nešetrite, veď zatepľuje sa raz za 30 rokov. Taktiež nezabudnite, že pri starších budovách možno na zateplenie čerpať štátnu dotáciu, ale iba v prípade, že realizáciu bude robiť certifikovaná stavebná firma.