Preč sú časy, keď sa vám doma pokazil starý elektrospotrebič a vy ste ho mohli vyhodiť do komunálneho odpadu, prípadne len vedľa neho položiť. Ak by ste to spravili teraz a náhodou vás uvidí sused, prípadne okoloidúci, ktorý vás ešte aj odfotí, máte o problém postarané. Aktuálny zákon o odpadoch hovorí, že akýkoľvek odpad položený mimo kontajner, je čierna skládka (!) a hrozí vám sankcia, ktorá je pri elektroodpade ešte vyššia a to aj v prípade, že ho vyhodíte do kontajnera. Ako sa teda zbaviť vášho starého spotrebiča? Máte niekoľko možností.
Recyklácia spotrebiča
Všetky mestá a väčšina obcí má miestne recyklačné strediská alebo zberné dvory, ktoré prijímajú staré elektrospotrebiče na recykláciu. Tieto miesta odoberú váš elektronického odpadu a zabezpečia jeho recykláciu na ďalšie využitie materiálu (plast, vzácne kovy, železo). V prípade, že donesiete bežné množstvo, je to po preukázaní sa OP vždy zadarmo.
Zberné akcie
Niektoré obce alebo miestne organizácie organizujú zberné akcie, počas ktorých môžete odložiť svoje staré elektrospotrebiče na dočasné zberné miesta alebo prinesiete k zbernému autu, ktoré má presný rozpis, kedy pred ktorým domovým blokom takýto elektroodpad zadarmo odvezie.
Návrat do obchodu
Kamenné obchody a niektoré eshopy ponúkajú program na zber starých zariadení pri kúpe nových. Tieto programy umožňujú zákazníkom vrátiť staré spotrebiče, ktoré sú potom správne zlikvidované. Výhodou je, že pri donáške nového spotrebiča do vášho bytu, či domu vám starý hneď aj zoberú (práčku, chladničku, umývačku), nevýhodou je, že si za to účtujú dopravné, ktoré nebýva nezanedbateľné, ale ušetrí vám kopec námahy a času.
Oprava starého spotrebiča
Máte v byte, rodinnom dome, či chalupe práčku, chladničku, umývačku riadu, ktoré sa pokazili a nie sú to až tak staré spotrebiče? Zvážte, či nezavolať skôr opravára, ako ich z domu vyhodiť, je to ekologickejšie a často lacnejšie, hlavne pri veľkých spotrebičoch. Navyše v roku 2023 bol prijatý zákon, keď musia výrobcovia garantovať možnosť kúpi náhradných dielov do každého elektronického výrobku po dobu minimálne 5 rokov.
Recyklácia nie je až tak zadarmo
Vedeli ste, že... - Pri kúpe každého domáceho spotrebiča platíte vždy recyklačný poplatok, ktorý je určený na jeho ekologickú recykláciu? Práve preto máte nárok na bezplatné odovzdanie na príslušné miesta - vlastne to nie je až také bezplatné, zaplatili ste si za to pri kúpe a ani o tom pravdepodobne neviete!
Je dôležité vedieť, že elektrospotrebiče by nemali byť vyhadzované do bežného komunálneho odpadu, nielen z dôvodu hroziacej pokuty, ale hlavne ochrany prírody a plytvania materiálmi, ktoré sa dajú recyklovať a znova použiť. Navyše elektronika obsahuje nebezpečné látky a chemikálie, ktoré môžu poškodiť životné prostredie na veľa rokov a mnoho generácii.