SCHODISKO AKO DEKORÁCIA INTERIÉRU
Schody v našom dome sú dôležitý architektonický prvok. Dizajnéri kombinujú rôzne materiály a povrchové úpravy, netradičné zábradlie a geometrické tvarovanie, ktoré zo schodiska robí naozaj jedinečný prvok interiéru. Schodisko musí byť v priestore použité efektívne i esteticky. Vďaka schodisku môžete v podstate mať na rovnakej zastavanej ploche až dvojnásobnú úžitkovú resp. obytnú plochu, čo je výhoda najmä pri malom pozemku.
Schodisko významne naväzuje na vstupné priestory objektu a má byť správne riešené nielen po konštrukčnej stránke. Z výtvarného, dispozičného aj konštrukčného hľadiska má zabezpečiť súhru celého schodiskového priestoru, jednotlivých prvkov schodiska a ostatných priestorov interiéru.
SCHODISKO AKO KONŠTRUKCIA
Schodisko musí vždy spĺňať aj zdravotno-hygienické požiadavky a vyhovovať z hľadiska bezpečnej prevádzky!
Je to zároveň komunikačný priestor, v ktorom sú umiestnené všetky potrebné prvky. Hlavná funkcia schodísk je vertikálne spojenie jednotlivých podlaží (výškových úrovní) objektu, umožňuje pohodlný a bezpečný výstup i zostup na jednotlivé podlažia.
Hlavným znakom schodiska je vlastný samostatný priestor, ktorý je funkčne oddelený od ostatných priestorov budovy. Tento priestor môže byť úplne alebo len čiastočne uzavretý schodiskovými stenami.
Priestor schodiska je treba prirodzene vetrať a osvetľovať prirodzeným slnečným svetlom (prípadne umelo vetraný a osvetlený umelým svetlom). Osvetlenie schodiska v dome, či chalupe je dôležité, pretože človek sa v priestore orientuje a vníma jeho rozmery vo veľkej miere na základe farebných a svetelných kontrastov. Prekonávanie výškového rozdielu schodmi v zlých svetelno-technických podmienkach znamená nebezpečenstvo úrazu.
Správne navrhnuté schodisko v nehnuteľnosti musí byť bezpečné, pohodlné, ľahko prístupné, efektívne navrhnuté, odolné a vyhovuje všetkým statickým, protipožiarnym, bezpečnostným, hygienickým požiadavkám.
ZÁKLADNÁ TERMINOLÓGIA:
SCHODISKO - priestor, v ktorom sú umiestnené všetky schodiskové prvky potrebné na vertikálne spojenie jednotlivých podlaží objektu.
VRETENOVÁ STENA - zvislá nosná konštrukcia, situovaná v mieste schodiskového zrkadla, ktorá podporuje, alebo do ktorej sú votknuté schodiskové ramená a odpočívadlá.
VRETENO - nosná bodová konštrukcia uprostred točitých schodov, ktorá podopiera jednotlivé schody, alebo do ktorej sú tieto votknuté.
RAMENO SCHODISKA - konštrukcia, ktorá spája dve rôzne výškové úrovne a v ktorej je za sebou radených viac schodov (najmenej 3 a najviac 16 výšok schodov, v rodinných domoch najviac 18 schodov).
SCHODNICA - šikmá nosná trámová konštrukcia schodiskového ramena, ktorá podopiera jednotlivé schody, alebo do ktorej sú tieto schody votknuté.
SCHODISKOVÁ STENA - zvislá konštrukcia, ktorá ohraničuje schodiskový priestor.
ZRKADLO- voľný priestor v celej výške schodiska ohraničený schodiskovými ramenami a odpočívadlami.
ODPOČÍVADLO - plošná vodorovná konštrukcia, ktorá spája schodiskové ramená.
SCHOD - prvok, ktorý slúži na stupňovité prekonávanie dvoch rôznych výškových úrovní.
JALOVÝ SCHOD - nástupnica lícuje s úrovňou odpočívadla a neprekonáva sa ním žiadny výškový rozdiel.
NÁSTUPNICA - horná plocha schodu, na ktorú sa stúpa.
PODSTUPNICA - zvislá predná plocha schodu.
ČELO SCHODU - bočná plocha schodu (viditeľná zo smeru kolmého na schodiskové rameno).
VÝSTUPNÁ ČIARA - myslená čiara zakresľovaná do pôdorysu schodiska, na ktorej majú všetky schody toho istého ramena rovnakú, normovým požiadavkám vyhovujúcu výšku a šírku.
ČIARA STÚPANIA - spojnica predných hrán nástupníc schodov (splávkov) v ramene, vedená rovnobežne s vonkajším alebo vnútorným okrajom schodiskového ramena. Udáva stúpanie schodiskových ramien v mieste výstupnej čiary, alebo pri ich vnútornom, prípadne vonkajšom okraji.
UHOL STÚPANIA - uhol, ktorý zviera čiara stúpania s horizontálnou rovinou. Uhol stúpania sa pri zmiešanočiarych schodoch mení po dĺžke ramena, rovnaký zostáva len v mieste výstupnej čiary.
MADLO (držadlo) - prvok ktorý slúži na podporu chôdze po schodisku alebo šikmej rampe. Môže byť súčasťou zábradlia alebo je samostatne osadený na konštrukciu ohraničujúcu schodisko, napr. na stenu.
Rozdelenie a rozlíšenie schodísk (STN 73 4130)
Pre bližšie rozlíšenie a rozdelenie schodísk sú zohľadnené tieto hľadiská:
- funkcia schodiska,
- umiestnenie schodiska,
- pôdorysný tvar schodiska,
- počet schodiskových ramien,
- spôsob výstupu,
- konštrukcia schodiska a rozdelenie schodísk podľa materiálu,
- technológia schodísk,
- sklon schodiska.
RIEŠENIE SCHODOV V MALÝCH PRIESTOROCH
V dispozične stiesnených podmienkach, ak to účel a charakter objektu dovolí, sa navrhujú schody, ktoré svojim pôdorysným tvarom a konštrukciou umožňujú dispozične aj ekonomicky úsporné riešenia. Sú to obyčajne schody točité, krivočiare, zmiešanočiare a mlynárske. Tieto schody sú bezpečné, ale nepohodlné. Sú vhodné na použitie v chatách, mezonetových bytoch, prípadne rodinných domoch (vstup na povalu či do pivnice).