Štýly v interiéri sa často kombinujú a prelínajú. No niektoré sa natoľko odlišujú, že si ich kombináciu nedokážeme predstaviť. Interiérové trendy delíme na štyri kategórie: formálny, ležérny, štýly 21. storočia a retro. Tie sa ďalej zatrieďujú do konkrétnych podštýlov.
Na Slovensku sú v interiéroch nehnuteľností najviac obľúbené a známe tieto štýly:
Moderný štýl
Štýl sa vyznačuje jemnými farebnými tónmi a ostrými líniami. Základným materiálom je oceľ a sklo. Je jednoduchý, využíva málo doplnkov a minimum farieb a kontrastov (predovšetkým v interiéri). V súčasnosti je na Slovensku najviac používaný.
Urbanistický štýl (vyvinul sa z priemyselného štýlu)
Už názov štýlu vám môže napovedať, že kontext mesta je hlavným cieľom v interiéri bytov a rodinných domov. Preferuje neobvyklé a rozmanité materiály. Urbanizmus využíva otvorené priestory, do ktorých vkladá esteticky jedinečné prvky a vytvára tak zaujímavú, uhladenú kompozíciu s kontrastom vo forme umeleckých elementov. Vhodné sú svetlé farby (koberce, steny).
Škandinávsky štýl
Dizajn, ktorý prišiel zo škandinávskeho polostrova, je veľmi populárny. Hlavné znaky sú ladné línie, svetlé farby, kombinácia organických a syntetických materiálov. Nábytok je jednoduchý a funkčný - trend udržateľného rozvoja. Využíva sa tzv. princíp Bauhaus. Je tiež označovaný ako ,,severský" nábytok, je často spájaný s obchodným reťazcom IKEA. Vhodné sú doplnky z vlny, skla, jemného dreva a tenkého kovu.
Industriálny štýl
Tento štýl je jeden z najobľúbenejších interiérových štýlov. Je často okrem bežných domácností používaný v kaviarňach, reštauráciách, či kanceláriách. Typické prvky sú: betónové dekorácie, exponované tehlové steny, oceľové doplnky, drevený nábytok s patinou, ozdobné prvky z potrubia, osvetlenie vo farbe medi či mosadze,... Je na vás, či zvolíte prostý, neotesaný a surový dekor alebo si do vášho interiéru vyberiete len zaujímavý industriálny atribút (veľmi šik sú nízko zavesené odhalené žiarovky).
Zen
Životná filozofia ,,menej je viac", ktorá pochádza od Aziatov, sa premietla aj do domácností. Využíva prírodné materiály (dub, bambus, jaseň) a organické farbivá, napomáha k vytvoreniu pokojnej atmosféry v miestnosti. Efektné kontrasty vznikajú spojením jednoduchých geometrických línií s nepravidelnými, prírodnými predmetmi.
Minimalizmus
Nadväzuje na japonské interiérové smery a filozofiu Zen. Preferuje otvorené prázdnejšie priestory s funkčným zariadením a čisté línie prestupujúce priestorom. Farby sú skôr strohé, v neutrálnych tónoch (napr. čierno-biela klasika). Zariadenie a nábytok sú jednoduché, skôr bez dekorácií. (ideálny pri zariaďovaní menších priestorov - bytov)
50´- 60´ roky
Tento štýl vznikol v USA, čerpá z povojnového obdobia. Typický materiál, ktorý sa hlavne používa je plast, drevená preglejka a hliník. Nábytok je vďaka tomu všestranne využiteľný a najmä cenovo dostupný. Farby : odtiene oranžovej, žltej, hnedej a zelenej. Vďaka nostalgii, ktorá z tohoto štýlu vyžaruje, sa tento štýl hodí prednostne do kaviarní, reštaurácií či ubytovacích zariadení.
Provensálsky štýl
Je to obľúbený prevažne vidiecky štýl bývania, vďaka útulnej atmosfére a romantickému vzhľadu interiéru využívaný najviac v rodinných domoch a na chalupách. Je spájaný hlavne s levanduľovými dekoráciami a odtieňmi fialovej, vhodné sú aj pastelové farby (inšpirované juhom Francúzska). Je to ozdobný koncept, ktorým môžete zariadiť celú miestnosť. Využíva kvetinové vzory a háčkované dekorácie (môže sa prelínať s vidieckym štýlom). Nábytok je dekoračný a zároveň funkčný ako úložný priestor. Môže byť vyrezávaný, s patinou, presklenné vitrínky. Typická klasika je starý kredenc alebo drevená truhlica a veľa ozdôb, dekorácií a bytových textílií,... (obľúbený štýl na chalupe)
Námornícky štýl
Ide o tzv. pobrežný štýl, ktorý napodobňuje atmosféru bývania v dome na pláži. Interiér pôsobí ľahko a sviežo. Typická je biela a tmavá modrá farba a pásikové vzory. Ako obľúbené doplnky sa používajú mušle, kotvy a drevený patinovaný nábytok (stačí pár detailov - pozor na gýč)
Stredomorský štýl
Je inšpirovaný štýlmi juhoeurópskych krajín. Každá má svoje špecifiká, či už farby alebo motívy.
Toskánsko - farby zeme (béžová, oranžová, hnedá), prírodné materiály (kameň na obloženie múrov, keramická dlažba na podlahy alebo drevené trámy v miestnostiach). Grécko - kobaltovo modrá a pásiky, motívy s korytnačkami a antické stĺporadia. Španielsko - červenožltá mozaika, marocký nábytok a terakotová dlažba. Štýly vzájomne prepája modrá farba mora, žiarivé slnko a krásne kvety.
Vintage
Tento štýl údajne vznikol spojením retra a moderného dizajnu. Moderný priestor môžete jednoducho oživiť nejakým pekným vintage kúskom (komoda, lampa), ktorý sa bude odlišovať od ostatného tradičného vybavenia. Je to veľmi všestranné, jeden kúsok sa dokáže stať stredobodom pozornosti v miestnosti a vtipne doplní váš interiér.
Art Deco
Koncept tohto štýlu sa zrodil v 20. rokoch min. storočia a vystihujú ho elegantné kompozície s odvážnymi prvkami či už vo vašom byte, alebo dome. Nájdete v ňom náznaky kubizmu, futurizmu a secesie. Interiér dekorujú lesklé chromované či mosadzné kovania, lakované drevo a sklenené alebo zrkadlové prvky.
Bohémsky štýl
Dekor v bohémskom štýle je kreatívny, má bohaté vzory, živé farby (odtiene červenej a fialovej). Pôsobí trochu chaoticky a ležérne, ale ide o zámer. Vybavenie je tvorené z etno ozdôb, textilných dekorácií, zvieracích koží a kovového materiálu. Možno ním vyjadriť aj osobnú životnú filozofiu - jedinečnosť, dobrodružnosť a bezstarostnosť.
Eklektický štýl
Umožňuje kombináciu prvkov, ktoré sa k sebe na prvý pohľad nehodia. Eklekticizmus je umenie spájať rôzne štýly. Je to pomerne náročná úloha. Je to tiež znak našej doby a zároveň módny trend. Tento štýl je možné definovať ako mix všetkých druhov materiálov, motívov a dekorácií. Je veľmi univerzálny a využívaný hlavne v miestnych kaviarniach, či netypických penziónoch a hoteloch.
Na záver
Existuje okrem vyššie uvedených mnoho ďalších štýlov typických pre jednotlivé krajiny a lokality. Je len na vás, či vo vašom domove využijete a skombinujete štýl a prvky viacerých z nich, alebo sa necháte inšpirovať len konkrétnym z nich. Najdôležitejšie je, aby ste sa cítili vo vašom byte, rodinnom dome alebo chalupe príjemne a interiér sa vám páčil.