Pravidelné upratovanie a čistenie našich domácností je každodennou rutinou a súčasťou nášho života. Či už používame antibakteriálne spreje, rôzne prípravky na leštenie nábytku, prostriedky na uvoľnenie potrubia, odstraňovače vodného kameňa či plesní, vlhčené handričky - obsahujú odhadom až 65-tisíc druhov chemikálií a z tohoto množstva nie je min. 75% otestovaných.
POSADNUTOSŤ ČISTOTOU
Prvé syntetické čističe sa objavili už v roku 1940, čo spôsobilo ošiaľ a posadnutosť dokonalou až sterilnou čistotou v našich domovoch. Vývoj napreduje, no skúmanie vplyvu a dopadu týchto prostriedkov na životné prostredie zaostáva. Často si ani neuvedomujeme, že nám skôr škodia ako pomáhajú (negatívny vplyv na pokožku, alergické reakcie, respiračné choroby - astma, hormonálna nerovnováha, slabšia imunita u detí). Mnoho ľudí má pocit, že keď je okolo nich v domácnosti všetko čisté, nehrozia im žiadne choroby. No všetkého veľa škodí a práve agresívna, netestovaná chémia môže ničiť naše zdravie viac, ako by sa mohlo zdať.
TESTOVANIE, KONTROLA
Je to prekvapujúce, ale na trh sa dostávajú aj produkty, ktoré neprešli dôkladnou kontrolou a nie je teda známe množstvo škodlivín ani ich vplyv na náš organizmus v domácnosti. Dostávajú sa k nám z vody, stravy, kozmetiky aj z vecí a prostredia okolo nás. Veľa kontrolovaných produktov sa síce testuje aj na ľuďoch, ale nie na tých s oslabenou imunitou alebo na deťoch (z hľadiska etiky neprípustné), čiže na nich môže mať oveľa horšie účinky.
Na trhu existujú aj netoxické špecializované prípravky a univerzálne čističe, alebo si môžete sami vyrobiť bezpečnú alternatívu.
BOJUJTE SO ŠPINOU EKOLOGICKY - na zložení naozaj záleží
Pozrite si, aké sú možnosti pri domácom upratovaní z bežne dostupných surovín, ktoré máte poväčšine dokonca aj doma po ruke. Prinášame zopár tipov.
Osviežovač vzduchu - bežné osviežovače môžu spôsobiť respiračné ochorenia, bolesti hlavy... nahradiť ich môže pomarančová či citrónová kôra s klinčekmi, voňavé kvety, čerstvo upečený koláč či chlieb :)
Odstraňovač vodného kameňa - viaceré čističe pôsobia toxicky na pľúca a sliznice... vyskúšajte rozpustiť kyselinu citrónovú v teplom bielom octe, priložte namočenú handričku kam treba a po pol hodine očistite.
Čistič na WC - často obsahuje hydroxid sodný, ktorý ničí imunitu... skúste nasypať do misy jedlú sódu, zalejte vlažným bielym octom, nechajte pôsobiť a následne vyčistite kefou.
Prášok, gél na pranie - môže obsahovať aktívne syntetické látky, bielidlá, konzervanty, toxické parfumy ktoré spôsobujú alergie, podráždenie a autoimunitné choroby kože... na ekologické a šetrné pranie môžete použiť 100% kokosové mydlo.
Odstraňovače škvŕn - môžu dráždiť pokožku... vhodné alternatívy sú 3% roztok peroxidu vodíka nastriekajte na škvrnu, nechajte pôsobiť 3 min a operte, alebo na škvrnu nasypte jedlú sódu, nastriekajte biely ocot zriedený s vodou v pomere 1:1, pastu rozotrite po škvrne a nechajte pôsobiť 20min a operte.
Prostriedok na okná - obsahuje často amoniak a parfumy, ktoré môžu spôsobiť rôzne podráždenie... Vyskúšajte do vody naliať biely ocot a trochu pálenky, na utretie použite handru z mikrovlákna.
Antibakteriálne čističe - častým používaním môže nastať antibakteriálna rezistencia... vyrobte si jednoduchý prostriedok v pomere 4:1 voda a biely ocot a pár kvapiek čajovníkového oleja, ktorý si môžete aj uskladniť na ďalšie použitie.
Čistič podlahy - rizikový najmä pre astmatikov a malé deti... použiť môžete vyššie spomenutý prostriedok s čajovníkovým olejom alebo EKO prostriedok na podlahy.
Vyskúšajte tieto EKO alternatívy, ktoré neškodia ani životnému prostrediu, ani vášmu zdraviu. Vytvoríte tak čisté a bezpečné prostredie vášho bytu, domu, či chalupy pre seba aj vašu rodinu :)