Čo je viacgeneračné bývanie
Princípom viacgeneračného bývania je spolužitie dvoch či troch generácií v jednej spoločnej nehnuteľnosti. Takmer vždy sa jedná o spolubývajúcich s istými rodinnými väzbami - rodičia, starý rodičia, súrodenci a podobne. Takýto spôsob bývania má určite niečo do seba a v prípade mladej rodiny či seniorov, je to možno riešenie ako mať zabezpečené vlastné bývanie.
Táto forma nažívania a vzťahy medzi členmi domácnosti závisí vždy od konkrétnych ľudí. Treba mať dostatok tolerancie, vzájomného rešpektu a úcty. Často aj menšie nezhody či konflikty dokážu skomplikovať a narušiť pokojné bývanie. Skúsenosti sú rôzne, niekomu tento spôsob spolužitia neprekáža alebo dokonca vyhovuje, v niektorých prípadoch sa zásadne narušili rodinné vzťahy a niektorí členovia domácnosť opustili a našli si samostatné bývanie.
Keď sú vzťahy dobré...
Keď máte v rodine dobré vzťahy, rozumiete si a ste o viacgeneračnom bývaní rozhodnutý, tak by ste sa nemali obávať. Základ spokojného bývania je empatia a ochota akceptovať generačné rozdiely, rozdielne názory na vedenie domácnosti a aj viaceré skúsenosti. Dôležitá je komunikácia. Pre rodiny, ktoré nemajú finančné možnosti a nedokážu si zafinancovať vlastnú nehnuteľnosť, je to možno jediná príležitosť ako bývať vo svojom.
Keď sú vzťahy zlé...
Hádky, spory, naschvály vedia veľmi znepríjemniť spoločné nažívanie. Keďže ide o rodinu, často sa zabúda na právnu úpravu vlastníckych vzťahov k nehnuteľnosti - či už ide o podielové spoluvlastníctvo, vecné bremeno na právo dožitia a pod. Neraz kvôli konfliktu skončila takáto nehnuteľnosť na predaj alebo musela jedna rodinka domácnosť opustiť pod nátlakom. Medziľudské vzťahy sú komplikované a nevyspytateľné.
Rodinný dom či byt
Súkromie je najdôležitejší faktor, ktorý ovplyvňuje kvalitu bývania. Aj v rodine vznikajú konflikty najmä, ak sa budete cítiť nekomfortne a nebudete mať dostatok ,,svojho" priestoru a voľnosti. Pre viacgeneračné bývanie je určite viac výhodnejší rodinný dom, ideálne poschodový (dve aj tri samostatné bytové jednotky, viac kúpeľní), ktorý vám poskytne viac priestoru, prípadne viac stavieb na pozemku. Byty nie sú vhodné pre viac ako 4-5 ľudí - samozrejme hovoríme o minimálne trojizbových bytoch.
Psychológia
Pri spolužití viac generácií v jednej nehnuteľnosti zastáva dôležitú úlohu psychológia. Jednotlivé vzťahy medzi napríklad nevestou-svokrou, manželom-svokrom, vnúčatami-starými rodičmi dokážu výrazne ovplyvniť celkovú atmosféru v domácnostiach. Ak ste si nerozumeli od začiatku, spoločná domácnosť asi nebude tá správna voľba...
Záver
Skôr ako sa rozhodnete ísť bývať do spoločnej nehnuteľnosti s najbližšou rodinou, treba si zvážiť všetko pre a proti. Nedá sa vždy riadiť podľa skúseností iných.