ČO JE UMAKART?
Umakart - druh laminátu (umelý kartón) tvrdený pomocou umelej živice, vyrába sa sériovo vrstvením niekoľkých papierových dosiek, vrchnej dekoračnej dosky a ochrannej vrstvy. Ide o vysokotlakový laminát (HPL), ktorý sa používal najmä pri výrobe bytových jadier. Vďaka rôznorodosti dekoru (imitácia dreva, rôzne farebné prevedenie alebo potlač), ochrannej vrchnej látke použitej pre dlhšiu odolnosť proti opotrebovaniu a najmä nižšej cene, sa využíval v minulosti naozaj vo veľkom.
Umakartové jadro bolo zväčša v panelových domoch v 60-tych až 80-tych rokoch. Tieto jadrá sa delia na viacero typov, ktoré závisia od rozloženia priestoru v kúpeľni a od nosnosti priečok. Podľa toho sú jednotlivé časti označené písmenom, ktoré určuje, ktoré časti možno meniť a presúvať.
VÝHODY A NEVÝHODY JEHO POUŽITIA
Životnosť a pevnosť umakartu je určite nižšia ako u klasickej steny. Okrem toho má zlé akusticko-izolačné vlastnosti (počuť takmer všetko). V porovnaní s klasickou stenou s klasickým obkladom je umakart vo vlhkom prostredí náchylnejší na plesne, čo môže byť škodlivé pre vaše zdravie. Niet sa preto čomu čudovať, že pri bytoch v pôvodnom stave je práve umakartové jadro vždy rekonštruované (menené) ako prvé.
Tento stavebný materiál má však pre svoje pozitívne vlastnosti aj iné využitie:
- má výborné antibakteriálne vlastnosti a spĺňa normy ISO - povrch môže byť v kontakte s potravinami aj deťmi, preto je vhodný na výrobu stolových dosiek, kuchynských pultov a skriniek, či detského nábytku.
Umakart HPL vydrží vysoké teploty až do 180 stupňov Celzia, bez poškodenia či zmeny farby, ale len ak ide o krátkodobé a náhodné pôsobenie tepla. Dlhodobé pôsobenie vysokých teplôt ho môže poškodiť. POZOR pri kuchynských pracovných doskách - pokladanie horúcich vecí na povrch. Je treba si overiť, či vami zvolený vysokotlakový laminát spĺňa potrebné normy. Laminátové dosky môžu napodobniť rôzny dizajn, tvrdený povrch môže mať vzhľad dreva, dlaždíc, kameňov a pod., čo je veľká výhoda pri použití v interiéri. HPL umakart je tiež odolný voči čisteniu, t.j. nemá problém s bežnými čistiacimi alebo dezinfekčnými prostriedkami do domácnosti (výnimkou sú abrazívne silne kyslé a alkalické prípravky, chlórované výrobky a bielidlá).
Aj keď sú umakartové jadrá už zabudnuté v minulosti a postupne sa vytrácajú z našich panelákov, umakart ako stavebný materiál má určite využitie aj v súčasnosti. Možno je súčasťou aj vašej kuchyne či nábytku a ani o tom neviete.