OTÁZKA OD VÁS
Človek kupuje nehnuteľnosť len raz-dvakrát za život. Niektorí kupujú nehnuteľnosť cez realitné kancelárie, iní na vlastnú päsť. Pravé takí nevedia, aké sú povinnosti pri kúpe nehnuteľnosti a aké sú možnosti financovania. Mám si zobrať hypotéku (pokiaľ mám dostatok financií), alebo kombinácia hypotéky s peňažným doplatkom? Schvália mi vôbec hypotéku a mám sa ísť informovať do banky ešte pred tým, ako pôjdem pozerať nehnuteľnosti, alebo stačí po zložení rezervačnej zálohy?
Samozrejme, že financovanie kúpy nehnuteľnosti závisí od solventnosti kupujúceho. V prípade, že nemáte dostatočný príjem alebo nedisponujete dostatočnou hotovosťou, na kúpu nehnuteľnosti zabudnite a začnite rozmýšľať o podnájme.
Kúpa nehnuteľnosti v hotovosti
Je to najjednoduchšie a najrýchlejšie riešenie kúpi nehnuteľnosti. Kupujúci tak môže vyjednávať s predávajúcim o zľave pri kúpe bytu, domu alebo pozemku. Obchod prebehne rýchlo a predávajúci môže peniaze obdržať do piatich kalendárnych dní.
Pri platbe hotovosti je možné rýchlo vyplatiť ťarchy, hypotéky a podlžnosti, ktoré prípadne na kupovanej nehnuteľnosti viaznu a sú v dnešnej dobe veľmi častým javom.
Kúpa v hotovosti a dofinancovanie hypotékou
Pokiaľ máte doma hotovosť, ale chýba vám dostatok financií na danú nehnuteľnosť, môže riešiť dofinancovanie cez hypotekárny úver. V prípade kúpy týmto spôsobom musíte počítať, že doba zrealizovania obchodu bude trvať dlhšie. Štandardne by ale nemala byť dlhšia než dva mesiace, ktoré obvykle potrebujete na vybavenie úveru. V takomto prípade, si ale najskôr dobre preverte, či ste pre banku dostatočne solventný (v žiadnom prípade sa nesnažte zatajovať alebo skresľovať potrebné údaje pre banku). Nikdy to nespravte opačne, že sa najskôr zaviažete kúpiť nehnuteľnosť (rezervačná zmluva, záloha) a až potom si overíte, či vôbec dostanete dostatočný úver na danú nehnuteľnosť.
Treba si zistiť čo všetko od vás bude banka požadovať k schváleniu hypotéky. V prvom rade potvrdenie o vašom príjme, samozrejme úradný odhad kupovanej nehnuteľnosti, návrh kúpnej zmluvy, súhlas so založením nehnuteľnosti zo strany predávajúcich a podobne. Najlepšie je obrátiť sa na hypotekárnych poradcov, ktorí dokážu vybaviť hypotéku vo viacerých bankách a stanoviť Vám, aký model pre kúpu nehnuteľnosti by bol pre vás najvýhodnejší a ktorá banka vám dá najnižšie úroky. Pri hypotékach, ktoré sa bežne berú aj na 30 rokov je v konečnom dôsledku aj 0,5% rozdiel v úročení veľká suma peňazí.
V prípade platby nehnuteľnosti a podpisovania záložných zmlúv sa predávajúci nemusia báť, že prídu o svoju nehnuteľnosť a nedostanú peniaze. Opak je pravdou. Pri platbe hypotékou máte 100% istotu, že banka pošle peniaze na účet ktorý ste banke pri podpise záložných zmlúv na hypotéku banke uviedli.
Kúpa nehnuteľnosti len cez hypotekárny úver
Kupovať nehnuteľnosť len cez úver je v dnešnej dobe väčšinou nemožné, ale ako sa hovorí, výnimka potvrdzuje pravidlo. Banky v dnešnej dobe požadujú, aby mal kupujúci minimálne 20% z ceny nehnuteľnosť v hotovosti. V prípade, že by ste ale chceli 100% musí byť splnená aspoň jedna z dvoch podmienok. Znalec, musí ohodnotiť kupovanú nehnuteľnosť na vyššiu sumu, ako chcete brať hypotéku (aspoň o 20%). V takom prípade, dostanete dostatočné finančné krytie na zaplatené nehnuteľnosti.
Druhou možnosťou, ktorá vám ale nie vždy pomôže je, že máte stabilné a hlavne lukratívne zamestnanie s dostatočným príjmom (napr. doktori, právnici, manažéri, riaditelia a podobne), teda ste pre banku zaujímavý a vysoko bonitný klient. Pripomíname, že v niektorých bankách vám nemusia stačiť ani tieto dve podmienky, je to vždy individuálne a závisí to aj od aktuálneho vývoja trhu. Ešte sú tu v takom prípade dve krajné možnosti, ktoré ale nedoporučujeme. Založiť ďalšiu nehnuteľnosť v prospech banky (pokiaľ vlastníte vy alebo rodina), alebo zobrať vysoký spotrebný úver s oveľa vyšším úrokom ako je ten na hypotéku.