V našom novom seriáli sa budeme venovať realitným podvodom. Na čo si dať pozor, ako sa im vyhnúť a s čím všetkým sme sa už v realitách stretli. V prvom diele sa pozrieme na podvody pri hľadaní podnájmu.
Hľadanie podnájmu
Každoročne si tisícky ľudí hľadajú podnájom. Či už je to z dôvodu nedostatočnej bonity pri žiadosti o hypotekárny úver, skúšania bývania so svojou novou polovičkou, osamostatnenia sa od rodičov, či hľadania z dôvodu rozvodu, prípadne nedostatku finančných prostriedkov na svoje vlastné bývanie. Väčšina záujemcov o prenájom nehnuteľnosti zvolí ako prvú možnosť hľadanie v súkromných inzerátoch. Áno, je to väčšinou lacnejšie, bez provízie realitnej kancelárie (pokiaľ ju teda neplatí prenajímateľ), ale...
Podvodníci s nájmami
Ale... aj v tomto prípade je nutné byť obozretný. Podvody, s ktorými sme sa už aj my stretli mali väčšinou rovnaký scenár.
Inzerát - Prenájmem byt, izbu... je rovnaký a ničím nevyčnieva od tých reálnych. Jediným rozdielom je, že prenajímateľ nie je skutočný majiteľ nehnuteľnosti a iba sa za neho vydáva. Je to väčšinou osoba, ktorá nič nevlastní a má viacero inzerátov s veľmi dobrou cenou. Následne po kontaktovaní vás informuje, že je o daný byt veľký záujem (samozrejme, za takú dobrú cenu). V prípade, že ho chcete rezervovať, je nutné zložiť dopredu a čo najskôr zálohu vo výške jedného až dvoch mesačných nájmov. Vy zálohu pošlete a tešíte sa z nového bývania, ale vám sa už nikto neozve a už sa ani nedovoláte. Mobilné číslo je vypnuté a zrušené, bola to iba predplatená karta.
A čo na to polícia? Ak daného páchateľa aj vypátra (pokiaľ nie je mobilné číslo a účet v banke vytvorený na biele koňa - väčšinou osobu bez domova), tak daný skutok je len priestupok, nie trestný čin. Nakoľko sadzba bola v roku 2024 zvýšená až na 700€, na čo si dávajú takýto páchatelia pozor, nič vážne páchateľovi nehrozí (!). A vy len ťažko nájdete ďalších ľudí, ktorých stihol daný podvodník oklamať. Väčšinou teda ťaháte za kratší koniec a svoje peniaze len málokedy uvidíte späť a skôr po mnohých výsluchoch, nervoch a bezmocnosti sa na trestné podanie úplne vykašlete...
Na čo si dať pri súkromných inzerátoch pozor?
Nikdy nikam neposielajte peniaze dopredu skôr, ako danú nehnuteľnosť neuvidíte, s majiteľom sa nestretnete a nepodpíšte príslušnú zmluvu. Pred podpisom zmluvy si ešte overte jeho meno (vždy trvajte na OP) a skontrolujte si list vlastníctva cez katastrálny portál. V prípade, že "nie ste v tom doma" alebo sa bojíte podvodu, prípadne vám je niečo podozrivé, radšej nájomnú zmluvu nepodpisujte a nič neplaťte. Ďalšou možnosťou je hľadať nájom len cez overené realitné kancelárie a nie na vlastnú päsť. Práve tie sú tretia nestranná strana, ktorá vám poradí, pomôže a vypracuje nájomnú zmluvu, ktorá bude vyvážená a nebude zvýhodňovať prenajímateľa. Je to určite istejšie a niekedy platí polovicu nákladov aj prenajímateľ, takže vás to až tak veľa stáť nebude.