Predaj a kúpa nehnuteľnosti je pre každého z nás dôležitý životný krok. Ide o vážny právny úkon, ktorý musí mať svoju postupnosť. V prípade, že predávate dom, byt, pozemok, či chalupu prostredníctvom overenej realitnej kancelárie, je dôležité, aby ste vášmu realitnému maklérovi dôverovali a riadili sa jeho inštrukciami a radami.
PREČO REALITNÝ MAKLÉR?
Realitný maklér vás chráni a dohliada nad celým obchodom. Ak máte nejasnosti, otázky či pripomienky, určite treba všetko prejsť a prediskutovať ešte pri samotnom nábere nehnuteľnosti, aby mal tak všetky informácie a doladil detaily celého predajného procesu. Pri svojej práci v realitách som sa stretla už s mnohými klientmi, či už šlo o majiteľov nehnuteľností, teda predávajúcich a ich rodinných príslušníkov, či s množstvom kupujúcich. Je všeobecne známe, že práca s ľuďmi je náročná a komplikovaná, každý klient je iný, má iné nároky, požiadavky, problémy, či starosti. Taktiež obchod môže byť rýchly - jednoduchý (čo je len málokedy) alebo zložitý a zdĺhavý. Najdôležitejšie je, vždy spolupracovať s profesionálom, ktorý si vie poradiť v každej situácii a ktorý má dostatočné skúsenosti taký obchod realizovať.
ČO NEROBIŤ V ŽIADNOM PRÍPADE - príklad z praxe
Prikladám jeden môj osobný príklad z praxe. Predávala som rodinný dom, ktorý bol už prázdny a kúpou ihneď voľný. Podarilo sa nájsť záujemcov o daný domček, ktorý sa pre nich zarezervoval a rozbehol sa proces predaja (znalecký posudok, návrh kúpnej zmluvy, žiadosť o hypotéku,...). Hneď na začiatku som klientom vysvetlila celý proces a postup, ako bude celý obchod prebiehať. Nakoľko kupujúci potrebovali hypotekárny úver, sme tri týždne čakali na informáciu z banky o jej schválení. Žiaľ prišla negatívna správa a kupujúci mal síce schválený úver, ale v oveľa nižšej sume a nemal možnosť zvyšok, ktorý mu chýbal do kúpnej ceny, doplatiť. Toto sa žiaľ môže stať a v praxi bežný jav (nepomôžu ani sľuby pracovníkov na pobočke banky).
Problém nastal, keď som túto informáciu musela oznámiť predávajúcej rodinného domu. Čakala som, že bude z toho sklamaná, možno aj nahnevaná. Ale schladila ma vetou: ,,A tú zbúranú priečku a vyhodené zárubne a veci budete ako riešiť?". Samozrejme som nechápala. Najprv som si myslela, že volám niekomu inému.
Potom som nabrala dych a odvahu a spýtala sa, o čom to hovorí. Zistila som, že sa s kupujúcimi dohodla a odovzdala im kľúče od domu. Tí si začali do nehnuteľnosti postupne voziť osobné veci a nábytok a dokonca majiteľka súhlasila so zbúraním priečky medzi miestnosťami. Kupujúci bol však natoľko nedočkavý, že vybúral v dome všetky zárubne a vyhodil pôvodný nábytok a PVC z podláh. Moja prvá otázka bola, prečo mi nevolala, pretože by som jej to určite neodporučila, a druhá, či im dala podpísať nejaký dokument, ktorý by ju ako majiteľku aspoň nejako ochránil, ak by sa tam niečo stalo, alebo ako v tomto prípade, by padol predaj...
Vysvetlenie: Nevolala mi, lebo chcela kupujúcim len pomôcť. To je síce pekné, ale teraz si majiteľka spôsobila škodu, ktorá nie je zanedbateľná a znehodnotila nehnuteľnosť o viac ako 10 tisíc Eur! Navyše ani nespísala s kupujúcim prehlásenie, že rodinný dom dajú do pôvodného stavu, ak by dom nakoniec nekúpili. A to má šťastie, že nebola spôsobená iná škoda na vedľajších budovách, či nebodaj pracovný úraz, nakoľko ako majiteľka je právne zodpovedná za škodu.
Na základe týchto skutočností nemám žiadnu možnosť situáciu riešiť, nakoľko som ja nepochybila. Požiadala som kupujúcich, aby nehnuteľnosť dali do poriadku, no či tak aj urobia, netuším. Majiteľka si chybu uznala a opäť sme daný rodinný dom dali do predaja (ale už sme museli znížiť cenu z dôvodu zásahov). Verím, že sa poučila a že tento môj príspevok pomôže tým, ktorí predávajú svoju nehnuteľnosť a dočítajú ho až do konca.
Dôležitá rada
Nedávajte kľúče od nehnuteľnosti kupujúcemu skôr, ako je podpísaná kúpna zmluva a nehnuteľnosť riadne odovzdaná na základe preberacieho protokolu. Vy ste za dom, či byt zodpovedný až dovtedy, kým ho riadne neodovzdáte.
Nikdy pri predaji nekonajte a nerozhodujte dôležité veci bez informovania skúseného realitného makléra. Často sa stáva, že kupujúci sa snaží kontaktovať predávajúceho mimo realitnej kancelárie a dohodnúť si iné podmienky alebo dokonca aj cenu. A toto je jeden z príkladov, prečo to určite neodporúčame.