Väčšina developerov ešte pred samotnou výstavbou, či dokonca pred prvým výkopom ponúkne do predaja aspoň časť nehnuteľností. Dôvodom je skoro vždy potreba financovania, prípadne podmienky banky na uvoľnenie peňazí na výstavbu. Práve vtedy developeri lákajú na výrazné zľavy, výhody, bezplatné parkovania, či kuchynské linky v cene nehnuteľnosti. Takáto ponuka by mala byť výhodná pre obe strany - developer získa potrebné financovanie a kupujúci byt, či rodinný dom so zľavou. Nie všetko je "zlato čo sa bliští" a práve takáto ponuka prináša najväčšie riziká a nedá sa porovnať s ponukami, keď si nehnuteľnosť viete fyzicky pozrieť.
Tri najčastejšie prehrešky developera
O problémoch s neskorším odovzdaním o niekoľko mesiacov (či až rokov, reálny príklad), reklamáciami, či nebodaj projektom, ktorý s vizualizáciou toho veľa spoločné nemá, sme písali v článku Na tieto tri veci si dajte pozor pri kúpe nehnuteľnosti od developera. Je to ale nič, oproti problému nižšie.
Ani nehnuteľnosť, ani zaplatená záloha
Pri kúpe nehnuteľnosti od developera sa dá prísť o komplet všetky peniaze, ktoré ste za nehnuteľnosť zaplatili, celých 100%. Stáva sa to sporadicky, ale stáva, tak ako v prípade projektu Magnetova v Bratislave a nie je to jediný taký projekt. A ako je to možné? Jednoducho, developer skrachoval, alebo dokonca ani nemusí on, len jeho vytvorená s.r.o. na daný stavebný projekt. Prečo, keď mala firma stavbu rozostavanú a mala by vlastniť majetok minimálne v sume, akú ste zaplatili? Je z dôvodu slovenského zákona - vždy sa ako prvé uspokojujú pohľadávky voči bankám. Daná rozostavaná nehnuteľnosť ide do dražby, kde veľakrát býva vydražená hodnota nižšia, ako boli náklady, a tým pádom, bežný kupujúci zostanú úplne naprázdno.
Môže za to realitná kancelária?
Jednoznačne nie, teda pokiaľ nie je prepojená s daným developerom. Realitná kancelária je len bežný sprosredkovateľ - marketér, ktorý dostal odmenu za nájdenie kupujúcich. Väčšinou je nezávislá tretia strana a nemá žiaden prístup či k účtovníctve danej firmy, alebo možnosti vedieť, že daný developer je v problémoch. Navyše je jedným z poškodených, nakoľko marketing, či práce okolo predaja bolo viac, ako s bežným predajom bytu, či domu a taktiež určite nedostane zaplatené tak, aká bola dohoda na začiatku.
Naše odporúčanie
Vždy si premyslite, čo chcete kupovať, v akom je to aktuálnom štádiu a aká je zľava. Ak je privysoká, daný projekt je veľmi rizikový, nakoľko nemá dostatočné finančné krytie a potrebuje čo najviac záloh na rozbeh/priebeh výstavby. Ak je naopak nízka, neoplatí sa risknúť a radšej s kúpou bytu, či rodinného domu počkať? Najdôležitejšie si je overiť developera, ako dlho existuje na realitnom trhu, čo postavil v minulosti, aké má projekty za sebou (ak doteraz staval rodinné domy a teraz sa pustil do veľkej bytovky ide o veľmi veľké riziko), akú má ako firma finančnú štatistiku a ako prebiehalo osobné stretnutie.
Upozornenie
Nezabudnite, pri kúpe neskolaudovanej nehnuteľnosti idete vždy do veľkého rizika, hlavne pri kúpe od developera, nakoľko neviete, aké má finančné záväzky na firmu, či dlhy u dodávateľov. Preto takáto kúpa by mala byť pre vás finančne veľmi výhodná a dodatočné obviňovanie realitnej kancelárie je zbytočné. Žiadna realitná kancelária a ani HALO reality nenesie zodpovednosť a nemôže za prípadnú situáciu spomenutú vyššie.